Ekonomi

İngiltere Merkez Bankası ekonomistinden faiz mesajı

İngiltere Merkez Bankası (BoE) Baş Ekonomisti Huw Pill, İsviçre’deki Le Temps gazetesine verdiği röportajda merkez bankasının izlediği para politikası ve ülkedeki enflasyon oranı hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Pazartesi günü yayınlanan bir röportajda “Faiz oranlarını 400 baz puan artırdık” diyen Pill, bu önlemlerin yürürlüğe girmesinin 18 ay süreceğini de sözlerine ekledi. “Daha fazlası yapılmalı mı?” sorusuna yanıt veren Pill, enflasyonun seyrini görmek gerektiğini söyledi.

Pill, olası faiz artırımına ilişkin değerlendirmesinde, Merkez Bankası’nın işgücü piyasasındaki gelişmelere ve şirketlerin fiyat artırma kabiliyetine bakacağını kaydetti. Pill yaptığı açıklamada, BoE’nin amacının “ekonomiye gereksiz yere zarar vermeden” enflasyonu hedef seviyeye indirmek olduğunu da belirtti.

İngiltere’ye enflasyonu yüzde 2’ye indirme sözünü yineleyen Pill, doğalgaz fiyatlarındaki düşüşün ardından bu yıl enflasyonun sert bir şekilde düşeceğini tahmin ettiğini söyledi.

Ancak Pill, enerji fiyatlarına ilişkin yorumunu Pazar günü açıklanan OPEC+ kararı öncesinde yaptı. OPEC+ Pazar günü yaptığı duyuruda, günde 1 milyon varili aşan petrol üretimini Mayıs ayı itibarıyla kısma kararı aldığını duyurdu.

haber-yayladagi.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tecrübeli Ustasıyla Lider. %100 Garantili Hizmet. Teklif Alma Hızlı Servis Agı
Başa dön tuşu