Ekonomi

7 başlıkta bu hafta nasıldı?

1- Morgan Stanley’den Türkiye için 3 farklı seçim senaryosu

Morgan Stanley ekonomistleri, Türkiye’de yapılacak seçimlerde 3 farklı senaryoyu değerlendirerek olası ekonomik sonuçlarını piyasalarda paylaştı. Morgan Stanley, muhalefetin seçimi kazanması halinde düzenlemelerin yürürlükten kaldırılmasını bekliyor. Kurum, iktidarın devamında Türk lirasının kademeli olarak değer kaybetmesi ve olağanüstü düzenlemelere daha fazla uyulmasını öngördü.

2- Ocak ayında enflasyon beklentileri aştı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), ocak ayı tüketici ve üretici fiyat endekslerini açıkladı. Manşet veriler açıklanırken tüketici fiyat endeksine ilişkin bülten sayfası yarım saat geç açıldı.

3- EYT görüşmeleri TBMM’de başladı

EYT Yasa Tasarısı’nın TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu görüşmelerine başlandı. Komisyonda paylaşılan SGK etki analizine göre EYT’nin merkezi yönetim bütçesine toplam maliyeti 194.4 milyar lira olacak. 2,2 milyon kişinin hızlı emekliliği hesaplanırken prim kaybının 45,5 milyar lira olacağı öngörülmüştü.

4- Fed faiz artırım oranlarını düşürdü

ABD Merkez Bankası, 2 günlük toplantısının ardından merakla beklenen faiz kararını açıkladı. Fed beklendiği gibi artış hızını yavaşlattı ve 25 baz puan artırdı. Faiz artışlarına devam edilmesinin uygun olacağı belirtildi. Karar sonrası basın toplantısında konuşan Lider Powell, daha yapacak çok işi olduğunu söyledi.

5- Dış ticarette rekor yıllık açık

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Aralık ayı dış ticaret verilerini açıkladı. Böylece dış ticarette 2022 yılı yıllık performansı da belirlenmiş oldu.

6- Kore, Türkiye’ye 4 nükleer reaktör inşası için teklif verdi.

KEPCO tarafından Salı günü yapılan açıklamada, Kore Elektrik Enerjisi Kurumu (KEPCO) Lideri Cheong Seung-il’in, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’e dört nükleer reaktör inşası için teklif sunduğu belirtildi. 1.400 megavat elektrik sağlama kapasitesine sahip.

7- İkramiye gün notu ile Mart ayında EYT emeklileri yarıya inebilir

EYT yasa tasarısındaki notlandırma açıklaması, EYT emeklilerinin sayısının daha önce Mart ayında açıklanan 2.2 milyonun yarısına düşürülmesi olasılığını da gündeme getirdi. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı bu yıl için 120-150 milyar TL’ye mal olacağını 4 gün önce açıklamıştı. Buna göre Mart ayında 1,5-1,6 milyon kişi EYT’den yararlanacak, Ocak ayından sonra ortalama emekli maaşı 9-10 bin aralığına geliyor. Ancak tüm EYT görevlileri çalışma hakları olmadığı için başvuru yapmayacaktır. Bu da sayının 1.1-1.2 milyon kişiye düştüğü anlamına geliyor.

bozuyukajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tecrübeli Ustasıyla Lider. %100 Garantili Hizmet. Teklif Alma Hızlı Servis Agı Ankara nakliyat
evden eve nakliyat
uğurmumcu evden eve nakliyat
pendik eşya depolama
Başa dön tuşu