Teknoloji

Yandex’in Rusya’daki varlıkları için anlaşma sağlandı!

Rus teknoloji şirketi Yandex’in çatı kuruluşu Hollanda merkezli Yandex NV, Rusya’daki varlıklarının Rus yatırımcılardan oluşan bir konsorsiyuma 475 milyar ruble (yaklaşık 5,2 milyar dolar) karşılığında satılması konusunda anlaşmaya varıldığını duyurdu.

Yandex NV’den yapılan açıklamada şirketin Rusya’daki varlıklarının satışı konusunda anlaşmaya varıldığı belirtildi.

Varlıkların Rus yatırımcılardan oluşan bir konsorsiyuma satılacağı belirtilen açıklamada, sözleşme bedelinin 475 milyar ruble olduğu kaydedildi.

Söz konusu konsorsiyuma Rusya’nın en büyük özel petrol şirketi Lukoil’in de dahil olduğu, anlaşma doğrultusunda Yandex NV’nin 31 Temmuz itibarıyla “Yandex” markasını kullanmayı bırakacağı bildirildi.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Yandex NV Yönetim Kurulu Lideri John Boynton, Yandex’in Şubat 2022’den bu yana çeşitli zorluklarla karşılaştığını belirterek, “Bu olağanüstü koşullarda hissedarlarımız, ekiplerimiz ve kullanıcılarımız için nelerin mümkün olabileceği üzerinde çalışıyoruz. ” “En iyi çözümü bulduğumuza inanıyoruz” dedi.

Rusya’nın en büyük teknoloji şirketlerinden biri olan ve Avrupa Birliği (AB) tarafından yaptırım uygulanan Yandex’in kurucusu Arkadiy Voloj, 2022 yılının Aralık ayında şirketten ayrıldığını açıklamıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tecrübeli Ustasıyla Lider. %100 Garantili Hizmet. Teklif Alma Hızlı Servis Agı
Başa dön tuşu