Teknoloji

Paris’te Tarihi Oylama Sonuçlandı: Otopark Ücreti SUV’lardan 3 Kat Fazla Alınacak

Fransa’nın başkenti Paris’te Şehirdeki otomobillerin park fiyatlarının belirlenmesi için referandum yapıldı. Paris halkı, elektrikli ve hibrit modeller de dahil olmak üzere tüm SUV’lar için park fiyatlarını üç kat daha yüksek ücretlendirmeye karar verdi. Oylamada bu fiyatlandırmayı destekleyenlerin oranı %56,6olmuş.

Son yıllarda dünya çapında SUV pazarına Büyük ilgi var. SUV pazarı tüm ülkelerde büyüyor ve elektrikli araçlar genellikle SUV veya crossover gövde tiplerinde bulunuyor. Paris gibi büyük Avrupa şehirleri binlerce yıldır var. Roma imparatorluğu Dönem içerisinde belirlenen “iki atın sırtı” genişlik şeritlerini standartlaştırmıştır. Bu dar sokaklar SUV gibi büyük araçlara uygun değil. Ancak son 4 yılda Paris’te satılan araçlar %60SUV ve şehir geceleri 180 bin SUVBir yere park etmeye çalışıyorum.

Paris sokakları SUV’ları kaldıramaz

Paris Belediye Başkanı Anne Hidalgo SUV’lara ilişkin bu düzenlemenin bir nevi sosyal adalet olduğunu söyledi. Oylamanın temel amacının yol güvenliğini ve hava kirliliğini azaltmak olduğunun altını çizdi. Hidalgo, özellikle varlıklı kişilerin yolları kirleten ve havayı en çok kirleten araçları kullandığını söylüyor. Yeni düzenlemeyle kentte daha az SUV bulunacağı ve kentin kasasının artacağı düşünülüyor. Yıllık 35 milyon euroEkstra para olacağı belirtiliyor.

Parisliler, Paris’te çalışanlar, taksiler, tüccarlar, sağlık çalışanları ve engelli vatandaşlar bu düzenlemeden muaftır. hariç tutulacak . Bu düzenlemenin gelecekte diğer önemli şehirlere de yayılabileceği görülüyor. Geçtiğimiz yıl Paris, şehirdeki bisiklet yollarını genişletmek amacıyla park alanlarını azalttı ve elektrikli scooter hizmetlerini yasakladı. Türkiye’de böyle bir uygulamaya ihtiyaç olduğunu düşünüyor musunuz ve böyle bir seçim yapılsa destekler misiniz?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tecrübeli Ustasıyla Lider. %100 Garantili Hizmet. Teklif Alma Hızlı Servis Agı
Başa dön tuşu