Haber

Norveç’te Samilerin haklarını savunan aktivistler Enerji Bakanı’na tepkili

Norveç’te Enerji Bakanı Terje Aasland, Sami’nin ren geyiği üretmesinin engellendiği gerekçesiyle protesto eden aktivistleri ikna edemedi.

Aralarında iklim aktivisti Greta Thunberg’in de bulunduğu pek çok kişi, kuzey ülkelerinin yerli halkı olarak bilinen Samilerin ren geyiği üretmesinin engellendiği gerekçesiyle geçen haftadan bu yana Enerji Bakanlığı önünde gösteri düzenliyor.

Eylemcileri ziyaret eden Bakan Aasland, “Samilerin ren geyiği üretmesini engellediği iddia edilen projeyle ilgili hükümetin yeni bir karar alacağını” söyledi.

Yerel halkın haklarına sonuna kadar saygı duyduğunu vurgulayan Aasland’daki aktivistlerden Ella Marie Hætta Isaksen, “Senin burada oturup aynı saçmalıkları konuşmana dayanamıyorum” dedi. şeklinde cevaplanmıştır.

Aasland’a seslenen Isaksen, “Siz geçmişi kabullenmeden gelecek ve şu anda devam eden insan hakları ihlalleri hakkında konuşmaya başlayamayız” dedi. terimini kullandı.

Sami, Norveç, İsveç ve Finlandiya’ya özgü

Önceleri “Laps” olarak bilinen ancak bu ismi aşağılayıcı bulan Samiler, Norveç, İsveç ve Finlandiya yerlileri olarak biliniyor.

Sami kültürünün kalbinde, kimliğinin devamı için hayati önem taşıyan ren geyiği yetiştiriciliği vardır.

Hayvancılık alanlarının azalması ve çevrenin tahrip edilmesi, Samilerin hayatta kalmalarının önündeki en büyük engel olarak görülüyor.

İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra yaşadıkları ülkelerde Samilere yönelik ırkçı uygulamalar görülmeye başlanırken, Sami dili konuşanların çocuklarının zorla yatılı okullara götürüldüğü veya kötü muameleye tabi tutulduğu belirtiliyor.

Finlandiya geçmişte olanlar için Samilerden özür dilemezken, Norveç ve İsveç 1990’larda kötü muamele için yerli halktan özür diledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tecrübeli Ustasıyla Lider. %100 Garantili Hizmet. Teklif Alma Hızlı Servis Agı
Başa dön tuşu