Ekonomi

Mortgage oranları ABD’de en yüksek seviyede

ABD’de 30 yıllık ipoteklerin ortalama faiz oranı geçen hafta yüzde 6,79’da kalarak Kasım 2022’den bu yana kaydedilen en yüksek seviye oldu.

Ülkede 30 yıl vadeli mortgage için ortalama faiz oranı yüzde 6,71’den yüzde 6,79’a yükseldi. Böylece 30 yıl vadeli konut kredisi ortalama faiz oranı Kasım 2022’den bu yana en yüksek seviyesinde kaldı.

Aynı dönemde 15 yıl vadeli konut kredisi ortalama faiz oranı yüzde 6,13’ten yüzde 6,25’e yükseldi.

“Geçen hafta yüksek orana rağmen başvurular arttı”

MBA Lider Yardımcısı Joel Kan, konuyla ilgili yaptığı değerlendirmede, konut kredisi faiz oranlarının bir yıl öncesine göre 270 baz puan daha yüksek olduğuna işaret ederken, geçen hafta yüksek oranlara rağmen başvurularda artış yaşandığına dikkat çekti.

Alım başvurularının ve yeniden finansman faaliyetlerinin bir önceki yıla göre yüzde 76 azaldığını kaydeden Kan, “Borçluların çoğu faiz oranlarının düşmesini bekliyor” dedi. değerlendirmesini yaptı.

Konut piyasasını önemli ölçüde zayıflattı

ABD’de 30 yıllık bir ipotek için ortalama faiz oranı Ekim 2022’de yüzde 7’yi aşarak 21 yılın en yüksek seviyesine ulaştı.

Ülkede ABD Merkez Bankası’nın (Fed) yüksek enflasyona karşı agresif para politikası sıkılaştırması konut piyasasını önemli ölçüde zayıflattı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tecrübeli Ustasıyla Lider. %100 Garantili Hizmet. Teklif Alma Hızlı Servis Agı
Başa dön tuşu