Yaşam

‘Katı insan sendromu’ yaşadı: Celine Dion’un kardeşi son durumunu anlattı

Nadir görülen nörolojik bir hastalık olan “katı kişi sendromu”ndan mustarip olan müzisyen Celine Dion’un kız kardeşi Claudette, şarkıcının sağlık durumu hakkında bilgi verdi. Hello dergisine konuşan Claudette, “Daha iyi olmak için her şeyi yapıyor. O güçlü bir kadın.”

Ntv’nin haberine göre Dion’un kız kardeşi, hastalığın zorluklarıyla baş etmeye çalıştığını belirterek, “Hakkında çok az şey bilinen bir hastalık. Kasılmaları var ve onları kontrol etmek imkansız. Ayakta duran insanları bilirsiniz.” Bacaklarına kramp girdiği için geceleri uyanıyorlar. Bu da biraz öyle.” “Fakat tüm kaslarına kramp giriyor. Onu desteklemek ve acısını dindirmek için yapabileceğimiz pek bir şey yok” dedi. Müzisyenin kız kardeşi de “araştırmacıların bu korkunç hastalığa çare bulmasını dilediklerini” belirtti.

Aralık 2022’de hastalığını öğrenen müzisyen, rahatsızlığı nedeniyle mayıs ayındaki konserlerini iptal ederek tedavisine odaklandı. Müzisyen, konserlerini iptal ettiğini açıklayarak, “Maalesef bu spazmlar günlük hayatımın her alanını etkiliyor, bazen yürürken zorluk yaşamama neden oluyor ve ses tellerimi alıştığım şekilde şarkı söylememe izin vermiyor.”

KATI KİŞİ SENDROMU NEDİR?

Dünya çapında 1 ila 2 milyon insanı etkileyen sert kişi sendromu, kas spazmlarına ve zamanla kötüleşen ağrılı sertliğe neden olur. Nörolojik ve otoimmün bir hastalık olan sert kişi sendromu, daha ciddi formlarda kişilerin yürümesini veya günlük yaşamlarını sürdürmelerini engelleyebilir. Tedavi edilemez, ancak semptomlar ilaçla yönetilebilir ve hafifletilebilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tecrübeli Ustasıyla Lider. %100 Garantili Hizmet. Teklif Alma Hızlı Servis Agı Ankara nakliyat
evden eve nakliyat
uğurmumcu evden eve nakliyat
pendik eşya depolama
Başa dön tuşu