Yaşam

İlk kez insanda görülen öldürücü bitki mantarı: ‘Ciddi soruları gündeme getiriyor’

Hindistan’da yaşayan 61 yaşındaki mantar toplayıcı, yaklaşık üç aydır soğuk algınlığı semptomları ve yutma güçlüğü şikayeti ile hastaneye kaldırıldı. Yapılan tetkiklerde adı geçmeyen hastanın nefes borusunda apse saptandı.

Apseden alınan örneklerle yapılan testler, hastanın ‘chondrostereum purpureum’ adı verilen mantarla ilişkili bir sendromu olduğunu ortaya çıkardı.

Uzmanlara göre söz konusu mantar bitkilerde gümüş yaprak hastalığına neden oluyor. Havadaki sporlar tarafından üreyen gümüş yaprak hastalığı, adından da anlaşılacağı gibi, bitkileri yavaş yavaş öldürmeden önce yaprakları metalik bir renge dönüştürür.

İşi gereği uzun süredir çeşitli çürüyen maddeler, küf ve mantarlarla temas halinde olan Hintli hasta, iddiaya göre mantar toplarken hastalığa yakalandı.

‘Hem sağlıklı hem de bağışıklığı baskılanmış insanları etkiler’

Vakanın ‘ciddi soruları gündeme getirdiği’ uyarısında bulunan bilim insanları, bunun nedenini ‘enfeksiyonun hem sağlıklı hem de bağışıklığı baskılanmış insanları etkileyebileceğini gösteriyorsa’ açıkladı.

Medical Mycology Case Reports adlı bilimsel dergide yayınlanan yazıda, hastanın geçmeyen öksürük, ses kısıklığı ve halsizlik şikayetleriyle hastaneye gittiği belirtildi.

Daha önce böyle bir enfeksiyona yakalanmasını engelleyecek bir hastalığı olmadığı belirtilen hastanın, yutma güçlüğü ve boğaz ağrısı şikayetlerinin de bulunduğu kaydedildi.

Röntgen taramaları temiz çıkarken, tomografi tetkiklerinde hastanın boynunda paratrakeal apse olduğu görüldü. Bu tür apseler tespit edilip uygun şekilde tedavi edilmezse hava yollarını tıkayabilir ve ölümcül enfeksiyonlara yol açabilir. Genellikle fungisitlerle tedavi edilen hastalık ameliyat da gerektirebilir.

Yaklaşık iki aydır iki kez fungisit verilen hastadan alınan örnekler Dünya Sağlık Örgütü ile de paylaşıldı.

Şimdiye kadar bu tür mantarların insanlarda enfeksiyona neden olamayacağına inanılıyordu.

Ancak hastanın iki yıl sonra tamamen iyileşebileceği belirtildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tecrübeli Ustasıyla Lider. %100 Garantili Hizmet. Teklif Alma Hızlı Servis Agı
Başa dön tuşu