Haber

İçişleri Bakanı Yerlikaya: Afetlere karşı küresel iş birliği şart

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, afetlerin sadece yerel bir sorun değil aynı zamanda küresel bir sorun olduğunu belirterek, “Dolayısıyla afetlere karşı küresel düzeyde iş birliği yapmak artık bir tercih değil zorunluluktur.” söz konusu.

Yerlikaya, Türk Devletleri Teşkilatı’nın (TDT) Azerbaycan’da düzenlenen 2. Afet ve Acil Durum Yönetiminden Sorumlu Bakanlar Toplantısına katıldı.

TDT’nin çıkarları değil, kardeşlik hukukunu temel alan bir örgüt olduğunu belirten Yerlikaya, örgütün üye ülkelerin birlikte hareket ettiklerinde gücünü güçlendirdiğini kaydetti.

Yerlikaya, “Çünkü birliğimiz gücümüzdür. Yaptığımız her zirve ve toplantı, Türk dünyasında kurumsal birliğin güçlendirilmesi sürecinde bir kilometre taşıdır.” söz konusu.

12 Kasım 2021’de İstanbul’da düzenlenen TDT Zirvesi’nde Türkiye’nin sivil savunma sisteminin kurulmasını önerdiğini hatırlatan Yerlikaya, “Geçtiğimiz yıl Ankara’da düzenlenen 1. Afet ve Acil Durum Yönetiminden Sorumlu Bakanlar Toplantısında sivil savunma sisteminin kurulmasını hedefledik. Doğal afetlerin etkilerinin iyileştirilmesi ve ortak arama-kurtarma ve kurtarma çalışmalarının yürütülmesi amacıyla Afet Müdahale Biriminin kurulmasına katkı sağlamak amacıyla Afet Müdahale Birimi kurulması müzakereye açıldı. hedef üye ve gözlemci devletlerde veya diğer devletlerde meydana gelebilecek acil durumlar, önlem ve hazırlık, barınma, insani yardım, tıbbi yardım, acil durum iletişimi, yaşam ve işbirliği ve uyum şeklinde hizmet verecek bir mekanizma oluşturmak amacıyla mülkün kurtarılması için gereklilikler.” dedi.

Yerlikaya, TDT Sivil Koruma Mekanizmasının kurulmasına ilişkin anlaşmanın 3 Kasım 2023’te Kazakistan’ın Türkistan kentinde yapılacak 10. TDT Zirvesi’ne kadar hazır olacağını kaydetti.

Türkiye’de 6 Şubat 2023’te Kahramanmaraş merkezli depremleri hatırlatan Yerlikaya, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Uluslararası yardım daveti yapmıştık. 103 ülkeden yardım teklifi geldi. Bu ülkelerin 90’ı, arama kurtarma ekipleri ve sahra hastanelerinin de aralarında bulunduğu yardımları hızla ülkemize ulaştırdı. Yardımımıza ilk gelenler arasında Türk dünyası da oldu. Bu tam da acının paylaşıldıkça azaldığı anlayışının karşılığıydı.Devletler Teşkilatı’ndaki kardeşlerimiz Türk Siz, bu zor günlerde bizi yalnız bırakmadınız.2 bin 841 arama kurtarma ve sağlık çalışanı ve 55 arama ekibi Gönderdiğiniz kurtarma köpekleri ve kurtarma köpekleri birçok vatandaşımızın hayata tutunmasına vesile oldu. Zor gününde yanında olanlarını asla unutmayan vefalı milletimiz, dualarınızın, yardımlarınızın, döktüğünüz gözyaşlarının kıymetini biliyor ve asla unutmayacaktır. “

İçişleri Bakanı Yerlikaya, afetlerin sadece yerel değil, küresel bir sorun olduğunu vurgulayarak, “Dolayısıyla küresel düzeyde afetlere karşı iş birliği yapmak artık bir tercih değil zorunluluktur. Bu iş birliğini millet olarak yapacağımıza inancım tamdır. Afetlerin önlenmesi ve afet sonrası müdahalelerin etkin bir şekilde sürdürülmesi gerekiyor.” Afet Yönetim Sistemi hepimiz için vazgeçilmezdir.” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tecrübeli Ustasıyla Lider. %100 Garantili Hizmet. Teklif Alma Hızlı Servis Agı Ankara nakliyat
evden eve nakliyat
uğurmumcu evden eve nakliyat
pendik eşya depolama
Başa dön tuşu