Haber

HDP Eş Genel Başkanı Sancar, MYK toplantısının ardından açıklamalarda bulundu.

HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, cumhurbaşkanı adaylığını nasıl izleyeceklerini depremden önce açıkladıklarını hatırlatarak, “Ancak depremin yarattığı şok ve büyük yıkım bizi bu süreci yeniden değerlendirme kararına götürdü. bu süreci yeniden değerlendirin devam edin.” söz konusu.

Parti genel merkezinde olağanüstü toplanan HDP Merkez Yürütme Kurulu (MYK) toplantısında siyasi gelişmeler değerlendirildi. Görüşmenin ardından basın açıklaması yapan Sancar, geniş demokrasi ittifakı yaklaşımından yana politikaları kararlılıkla sürdürdüklerini söyledi.

Sancar, “Toplumsal uzlaşma, özgür siyaset ve evrensel insani değerler ile demokrasi ve hukuk ilkeleri temelinde 3. Yol mücadelemizi büyütüyoruz. Açıkladığımız 11 maddelik duruş belgemizin temel yaklaşımı buydu. 27 Eylül 2021’de yani yaklaşık 1,5 yıl önce. Bugün de aynı görüşleri paylaşmaya devam ediyoruz. Arkanızdayız.” dedi.

Demokratik bir cumhuriyete ulaşmanın, mevcut iktidarlarla veya onu değiştirmek isteyen restorasyon savunucularıyla mümkün olmadığını belirten Sancar, şunları kaydetti:

Çözüm, tüm bu anlayışların buluştuğu, halkların, emekçilerin, gençlerin, ezilen ve dışlananların, kimliklerin ve inançların ortak çıkarlarına dayanan Emek ve Özgürlük İttifakı’nın hedeflediği en geniş demokratik mücadele ve irade ortaklığıdır. .”

“Gelişmeleri takip edeceğiz”

Konuşmasının ardından bir gazeteci, “CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu aday olursa Emek ve Özgürlük İttifakı’nın tavrı ne olur?” sorusuna Sancar, “Bu konuda nasıl bir yol ve yöntem izleyeceğimiz sözcülerimiz ve temsilcilerimiz tarafından defalarca açıklandı. Gelişmeleri elbette takip edeceğiz. Kurullarımız ve ittifak güçlerimizle birlikte değerlendireceğiz. Bu süreçler sonucunda duruşumuzu ortaya koyacağız.” cevabı verdi.

Sancar, Emek ve Özgürlük İttifakı’nın cumhurbaşkanı adayı sorusuna yanıt olarak şunları söyledi:

“Cumhurbaşkanı adaylığı konusunda izleyeceğimiz yolu depremden önce açıklamıştık. Ancak depremin yarattığı sarsıntı ve büyük tahribat bizi bu süreci yeniden değerlendirme kararına götürdü. Bu süreci yeniden değerlendirme çabalarımız devam ediyor.

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in altılı masa ile ilgili açıklamalarının sorulması üzerine Sancar, “Gelişmeleri takip ediyoruz. Müzakere ve istişare süreci devam ediyor.” ifadelerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tecrübeli Ustasıyla Lider. %100 Garantili Hizmet. Teklif Alma Hızlı Servis Agı evden eve nakliyat
uğurmumcu evden eve nakliyat
pendik eşya depolama
Başa dön tuşu