Ekonomi

Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi’nden e-Devlet Kapısı veri sızıntısı iddialarına ilişkin açıklama

Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi, detaylı denetimlerde e-Devlet Kapısı altyapısında herhangi bir veri sızıntısına rastlanmadığını bildirdi.

Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi’nden yapılan açıklamada, e-Devlet Kapısı kullanıcılarının giriş bilgilerinin sızdırıldığı yönünde dün ortaya atılan iddiaların gerçeği yansıtmadığı belirtildi.

Yapılan detaylı kontrollerde e-Devlet Kapısı altyapısında herhangi bir veri sızıntısına rastlanmamıştır. terim kullanıldı.

e-Devlet Kapısı altyapısında hiçbir kullanıcıya ait şifre bilgilerinin açık metin olarak saklanmadığı belirtilen açıklamada, şifrelerin sadece güçlü kriptografik algoritmaları ile geri alınamayan özet bilgilerinin karşılaştırılarak sisteme giriş yapıldığı belirtildi. .

Açıklamada, söz konusu tezlerin temelini oluşturan bilgilerin, siber saldırganlar tarafından az sayıda kullanıcıya yönelik oltalama ve kötü niyetli yazılım saldırıları sonucunda kullanıcıların kendi cihazlarından elde edildiği belirtilerek, şunları kaydetti:

“Daha önce emsal iddialarla e-Devlet Kapısı güvenliği ile ilgili dezenformasyon çalışmaları yapılmış olup, söz konusu olayların e-Devlet Kapısı altyapısı ile ilgili olmadığı tespit edilmiştir. uluslararası bilgi güvenliği ve iş sürekliliği yönetimi standartlarında olup, verilen hizmetlerin güvenliği bağımsız güvenlik kuruluşları tarafından sağlanmaktadır.Sistematik olarak test edilmektedir.Kişisel cihazlarına yönelik saldırılar sonucunda hesap güvenliğinin tehlikeye düştüğü tespit edilen kullanıcılara e-posta yoluyla bildirimde bulunulmaktadır. -Devlet Kapısı ve güvenlik süreçleri uygulanmaktadır.”

Açıklamada, siber güvenliğin asıl öznesi olan birey için alınabilecek önlemlerin ulusal siber güvenliğin temelini oluşturduğu belirtildi. “Türkiye’de vatandaşlarımızın kullandığı e-Devlet şifresine ek bir güvenlik katmanı sağlamaktadır. Vatandaşlarımız e-Devlet’lerinde ‘İki Aşamalı Giriş’ özelliğini aktif hale getirerek e-Devlet Kapısı hesaplarını kişisel şifre hırsızlığına karşı koruyabilirler. Ağ geçidi oturum açma işlemi.” değerlendirme yapıldı.

mazidagi-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tecrübeli Ustasıyla Lider. %100 Garantili Hizmet. Teklif Alma Hızlı Servis Agı
Başa dön tuşu