Ekonomi

Çiftçi Kayıt Sisteminde Değişiklik: Mülkiyet Sorunu Yaşayan Alanlar Taahhütle Kayıt Altına Alınabilecek

Çiftçi Kayıt Sistemi (ÇKS) yönetmeliğinde yapılan değişiklikle tarımsal faaliyet yürütülen ancak mülkiyet ve miras sorunları nedeniyle tescil edilemeyen alanlar ‘taahhütname’ belgesi ile tescil edilebilecek.

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından hazırlanan Çiftçi Kayıt Sistemi Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Değişiklikle birlikte çiftçilerin ÇKS’ye kayıt edilmesi, denetimlerin yapılması ve sistemin güncellenmesine ilişkin belgeler düzenlendi.

Buna göre sözleşmede belirtilen yerler üretim yılına ait uydu görüntüleri veya tespit heyetleri tarafından yerinde incelenecektir.

Bu kapsamda tarımsal faaliyet yürütülen ancak mülkiyet ve miras sorunları nedeniyle tescil edilemeyen alanlar ‘taahhütname’ belgesi ile tescil edilebilmektedir.

Böylece mülkiyet ve miras sorunları nedeniyle desteklerden yararlanamayan üreticiler de tarımsal desteklerden yararlanabilecek.

ÇKS’ye kayıt olurken; Paylara karşılık gelen alanların bölünerek kiralanması durumunda, Hazineden kiralanan alanlarda ‘Toprak Koruma ve Arazi Kullanımı Kanunu’ hükümlerinde yer alan asgari tarımsal büyüklük şartı aranmayacak.

Öte yandan 1 Eylül’de başlayan 2023-2024 üretim yılına ilişkin Çiftçi Kayıt Sistemi (ÇKS) başvuruları 2 Ocak 2024’te sona erecek. – ANKARA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tecrübeli Ustasıyla Lider. %100 Garantili Hizmet. Teklif Alma Hızlı Servis Agı
Başa dön tuşu