Haber

Çekya, Filistin’e destek sloganını terör propagandası olarak değerlendirebilir

Çek Cumhuriyeti’ndeki yetkililer, uzun yıllardır tüm dünyada Filistin’e destek veren gösterilerde kullanılan “Nehirden denize Filistin özgür olacak” sloganının kullanılmasının “terör propagandası” olarak cezalandırılabileceğini duyurdu.

İçişleri Bakanı Sözcüsü Klara Dlubalova, ülkede antisemitizmle mücadele kapsamında çeşitli birimlerden temsilcilerin bir araya geldiği güvenlik toplantısı sonrasında yaptığı açıklamada, Hamas’ın İsrail’e saldırısı bağlamında bu sloganın kullanılmasının sorunlu olduğunu savundu. 7 Ekim’de ve ceza gerektirecek kabahat unsurları içerebilir.

Dlubalova, böyle bir sloganı kullanan herkesin potansiyel olarak terörizmi desteklemek ve teşvik etmek, bir grup insana karşı nefreti kışkırtmak veya soykırımı inkar etmek, sorgulamak, göz yummak veya meşrulaştırmakla suçlanabileceğini öne sürdü.

Bu sloganın çoğunluk tarafından İsrail devletini ortadan kaldırmak için kullanıldığını iddia eden Dlubalova, polisin sloganın “sorunlu” olduğu konusunda gösterileri düzenleyenlere önceden bilgi vereceğini söyledi.

Filistin yanlısı aktivist Thomas Hofland hakkında 2021 yılında ülkede düzenlenen gösteride bu sloganı kullandığı gerekçesiyle dava açılmış ancak mahkeme, açıklamaların doğrudan Yahudiliği ve Filistin’i hedef almadığı gerekçesiyle aktivist hakkında dava açılmasına gerek görmemişti. bu dinin mensupları.

Almanya’nın Bavyera eyaletinde 7 Ekim’den sonra yasaklanan sloganın Avusturya’daki gösterilerde kullanılmasına izin verilmiyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tecrübeli Ustasıyla Lider. %100 Garantili Hizmet. Teklif Alma Hızlı Servis Agı
Başa dön tuşu