Haber

Bursa Orhangazi Ilıpınar Höyüğündeki eserler nerede? Envanteri ayrıntılı olarak açıklayın!

Tarık ŞEKER / BURSA (İGFA) –Orhangazi’de tarihçi, gazeteci ve yazar Muharrem Değirmen, ilçenin turizmi için büyük önem taşıyan Ilıpınar’daki tarihi kazılarla ilgili ilginç bir detayı araştırıyor.

1994 yılında sona eren kazıların ardından kapatılan 8 bin yıllık Ilıpınar Höyük’te ortaya çıkarılan eserlerin izini süren Değirmen, Ilıpınar’ın bölge için önemine vurgu yaparak, kazıların yeniden başlatılarak açık havaya dönüştürülmesi gerektiğini söyledi. müze.

Höyükte ilk yerleşimin 8 bin yıl önce kurulduğunun ileri sürüldüğünü kaydeden Değirmen, “İlk yerleşimcilerin Orta Anadolu’dan 10-15 aile olarak geldikleri sanılıyor. Höyüğün tam bir tarım arazisi olduğu anlaşılıyor. Ilıpınar Höyüğü kazıları, Trakya ve Marmara Bölgesi arkeolojisinde son derece değerli bir dönemin aydınlatılmasında geniş malzeme sağlamıştır.En değerli katkılarından biri de Fikirtepe Höyüğü tarihlemesinin doğruluğuna ulaşmasındaki payıdır. Ilıpınar kazılarında arkeolojik araştırmaların yanı sıra Bursa ilinin doğal tarihi de araştırma konusu olmuştur.Jeomorfolojik çalışmalarla her türlü bitki ve hayvan kalıntıları ve polen incelenmiştir.Bölgenin doğal tarihi ile ilgili bu araştırmalar İlk olarak Ilıpınar Höyüğü kazıları ile başlamıştır. Bu araştırmalar göreceli kronolojik olarak tarihlenen Fikirtepe ve Temenye Höyüğü’nün (Pendik) kesin olarak tarihlenmesini sağlamıştır. Hatta Ilıpınar, Menteşe Höyüğü, Marmaracık Höyük, Barcın Höyük Fikirtepe Kültürünün yayılma alanı olarak kabul edilir. Radyokarbon yaşlandırma yöntemi, IX. VIII. katman için MÖ 4.900. MÖ 4.900 – 4.750 tabakası için, VII. VI. tabaka için MÖ 4.750. çünkü katman MÖ 4.750 – 4.550 tarihlerini vermektedir. Öte yandan Jacob Roodenberg, ana toprağın 40 cm. yukarıdaki evlerin yaklaşık 8 bin yaşında olduğunun hesaplandığını belirtiyor”.

İZNİK’TE SERGİLENDİ AMA…

Bölgenin turizmle gelişmesi için Ilınar’ın bir açık hava müzesi olması gerektiğini belirten Değirmen; Ilıpınar’daki kazıların ilk gününden sonuna kadar İznik Müzesi’nde sergilendiğini belirterek, “İznik Müzesi uzun yıllar tadilat nedeniyle kapalıydı. Nihayet yıllar sonra geçen yıl tadilat tamamlandı ve hızla gittim. Ilıpınar eserlerine bakmak için İznik Müzesi’ne gittik.Gördüğümüz manzara şok ediciydi.Bölgenin en değerli ve en eski yerleşim yeri olan Ilıpınar’da bulunan tarihi eserler burada değil ve teşhir edilmediklerini gördük. Oradaki görevliye sorduk, aldığımız cevapla şok olduk, “Depolar. İznik çıkışında yapılacak arkeoloji müzesinde sergilenecekler.” Durum Orhangazi Kaymakamı ve Orhangazi Belediye Başkanı. Ancak Orhangazi’nin depoya kaldırılan eserleri hakkında kimsenin parmağı kıpırdamadı” dedi.

8 BİN YILLIK TARİH İÇİN YETKİLİLERE AÇIK ÇAĞRI

Konuyla ilgili yetkililere açık çağrıda bulunan Değirmen, duruma el konulması gerektiğini hatırlatarak, “Orhangazi’yi turizmle kalkındıracaksak bunun anahtarı Ilıpınar’ın tarihi kazılarında. Ilıpınar için çok çalıştık. , her zaman söyledik, dile getirdik ve getirmeye de devam edeceğiz.” 8 bin yıllık tarihi ile bölgemizin bilinen en eski yerleşim yerinin değerini sizlere anlatmaya devam edeceğim. Lütfen bu 8 bin yıllık tarihe sahip çıkın” dedi.

mengenhaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tecrübeli Ustasıyla Lider. %100 Garantili Hizmet. Teklif Alma Hızlı Servis Agı Ankara nakliyat
evden eve nakliyat
uğurmumcu evden eve nakliyat
pendik eşya depolama
Başa dön tuşu