Ekonomi

Avrupa’da üç banka faiz oranlarını yükseltti

Avrupa’da üç merkez bankası faiz artırımına hız kesmedi. İngiltere, İsviçre ve Norveç merkez bankaları faiz tetiğine bastı.

İngiltere Merkez Bankası (BoE), enflasyonun inatla yüksek kaldığını gösteren rakamların ardından faiz oranlarını yarım puan artırarak yüzde 5’e yükseltti.

İngiltere 13. kez faiz oranlarını yükseltti

Bu artışla BoE, enflasyonu düşürmek için Aralık 2021’den bu yana uyguladığı sıkılaştırma politikası kapsamında üst üste 13. kez faiz artırımına gitti.

BoE’de 50 baz puanlık artış beklentisi dün açıklanan enflasyon verilerinin ardından güçlendi.

Para Politikası Kurulu karar metninde, bankanın faiz artışlarının etkilerini yakından takip ettiği kaydedildi.

Metinde, ülkede Mart ayında yüzde 10,1 olan enflasyonun Nisan ayında yüzde 8,7’ye gerilediği ve Mayıs ayında da bu seviyede kaldığı hatırlatıldı.

Düşen enflasyona rağmen faiz oranları yükseltildi

İsviçre Merkez Bankası (SNB) ise enflasyondaki sert düşüşe rağmen üst üste beşinci kez faiz artırımına gitti. İsviçre politika faizini çeyrek puan artırarak yüzde 1,75’e yükseltti.

Enflasyon Mayıs’ta yüzde 2,2 oldu. SNB’den yapılan açıklamada, “Bu düşüşün başlıca nedeni ithal mallardaki düşük enflasyon, özellikle de petrol ürünleri ve doğal gaz fiyatlarındaki düşüştür.”

SNB, 2023 enflasyon iddiasını Mart ayındaki yüzde 2,6’dan yüzde 1,75’e indirdi. Ancak banka, devam eden ikinci tür etkiler ve yurt dışından daha kalıcı enflasyonist baskılar nedeniyle orta vadede enflasyonun yükselmesini beklediğini ve bu nedenle faiz oranlarındaki şahin duruşunu sürdürdüğünü söyledi.

Norveç kalıcı enflasyondan korkuyor

Norveç Merkez Bankası gösterge faizi yarım puan artırarak %3,75’e çıkardı. Banka, enflasyonun beklentileri aşmasının ardından Ağustos ayında borçlanma maliyetlerinin daha da artacağını söyledi.

Norveç Merkez Bankası, kronun son zamanlarda değer kaybetmesinin ithalat fiyatları üzerinde yukarı yönlü baskı oluşturacağını ve yüzde 6,7 olan enflasyonun muhtemelen beklenenden daha uzun süre yüksek kalacağını söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tecrübeli Ustasıyla Lider. %100 Garantili Hizmet. Teklif Alma Hızlı Servis Agı
Başa dön tuşu