İş

Alman Bild Gazetesi yapay zekaya geçiyor! “Meslektaşlarımızla yollarımızı ayırıyoruz”

Avrupa’nın en çok satan gazetesi Almanya’nın Bild gazetesi, çalışanlarına gönderdiği bir e-postada, bir dizi yazı işleri işini yapay zeka ile değiştirmeyi planladığını söyledi.

Kârlılığı yeniden sağlamayı amaçlayan 100 milyon Euro’luk daha acil bir başka ve daha acil maliyet azaltma programının bir modülü olarak gazete, yüzlerce kişinin işten çıkarılmasıyla sonuçlanması beklenen bir saldırıyla bölgesel gazete işini de yeniden düzenliyor.

“MESLEK ARKADAŞLARIMIZLA YOLLARIMIZI AYIRIYORUZ”

The Guardian gazetesinin aktardığı habere göre gazetenin sahibi Avrupa’nın en büyük medya yayıncısı Axel Springer SE, çalışanlarına gönderdiği bir e-postada, “Dijital dünyada görevleri yapay zeka ve/veya otomatikleştirilmiş süreçlerle gerçekleştirilen meslektaşlarımızla maalesef yollarımızı ayırıyoruz”söz konusu.

Rakip Frankfurter Allgemeine gazetesinin (FAZ) gördüğü e-postaya göre, bazı “Editörlerin, baskı üretim personelinin, yardımcı editörlerin, düzeltmenlerin ve fotoğraf editörlerinin rolleri artık bugünkü gibi olmayacak.” belirtildi.

Bu açıklama Şubat ayında CEO Mathias Döpfner tarafından yayınlandı. “tamamen dijital bir medya şirketi” Olacağı duyurulduktan sonra geldi. Döpfner, ChatGPT gibi yapay zeka araçları “bağımsız gazeteciliği her zamankinden daha iyi yapabilir veya değiştirebilir”söylenmiş.

BİLD NUMARALARI REDDETMİŞTİ!

Bild, yapay zeka nedeniyle kaybedilebilecek işlerin sayısına ilişkin bir tahminde bulunmadı.

Springer, yapay zekayı inceleyen ilk haber yayıncısı değil. BuzzFeed, bu yıl yapay zekayı içerikte ve çevrimiçi olarak test ediyor. “geliştirmek”için kullanmayı hedeflediğini duyururken, İngiltere’deki Daily Mirror ve Daily Express de yapay zeka kullanımını araştırıyor.

Bild Gazetesi yapay zekaya geçiş yapacak olsa da yapay zekanın güvenilirliği hâlâ kendini sorguluyor. ChatGPT gibi yapay zeka araçları, kolay kullanıcı istemlerinden son derece karmaşık metinlere, denemelerden iş başvurularına, şiirlerden kurgu eserlere kadar her şeyi üretebilir. ancak cevapları bazen yanlış, hatta uydurma olabilir.

ÜST DÖRT YÖNETİCİ TARAFINDAN İMZA

Frankfurter Allgemeine gazetesi (FAZ), Bild’in zorunlu işten çıkarmalardan mümkün olduğunca kaçınmayı hedeflediğini, ancak bölgesel yayın sayısını 18’den 12’ye indirerek editoryal maaşları düşürdüğünü bildirdi. “üç hanenin altında”veya yaklaşık 200 kişi azaltmayı planladığını söyledi.

FAZ, gazetenin yazı işleri müdürleri Marion Horn ve Robert Schneider’in e-postanın ortasında olduğunu söyledi. dört üst düzey yönetici tarafından imzalandıbelirtilmiş. Springer kümesinin amiral gemisi Die Welt gazetesinde de benzer önlemlerin alınabileceği belirtiliyor.

KAYNAK: HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tecrübeli Ustasıyla Lider. %100 Garantili Hizmet. Teklif Alma Hızlı Servis Agı Ankara nakliyat
evden eve nakliyat
uğurmumcu evden eve nakliyat
pendik eşya depolama
Başa dön tuşu