Yaşam

Alaçatı Ot Festivali’nde Çağla Şıkel rüzgarı

12. Alaçatı Ot Festivali’nde, Ayhan Sicimoğlu’nun başkanlığını yaptığı ve Çağla Şıkel’in sunduğu En Hoş Ot Yemeği yarışmasına bu yıl Çeşme Belediyesi kararıyla depremden zarar gören 11 vilayetimizin lezzetleri eklendi. Önder M. Ekrem Oran. 12. Alaçatı Ot Festivali bu yıl 1,3 milyon ziyaretçi ile rekor kırdı.

Yeryüzü cenneti olarak bilinen Çeşme’de 12.’si düzenlenen Alaçatı Ot Festivali, bir bayram klasiğiyle yine onbinleri ağırladı. Çeşme Belediyesi tarafından yıllardır düzenlenen 12. Alaçatı Ot Festivali, bu yıl Türkiye’nin dört bir yanından yüz binlerce kişiyi ağırlıyor.

Yıllardır bir klasik haline gelen “En İyi Ot Yemeği” yarışı, bu yıl yaşanan deprem felaketi nedeniyle hepimizi üzen 11 ilimizin lezzetlerine kapılarını açtı.

Çeşme Belediye Başkanı M. Ekrem Oran, aldığı kritik bir kararla “En Güzel Ot Yemeği” yarışına bu yıla özel Anadolu Lezzetleri yarışını da ekledi.

12 yıl önce festivalin kurucu isimlerinden Ayhan Sicimoğlu’nun başkanlığında, sunuculuğunu Çağla Şıkel’in yaptığı “En İyi Ot Yemeği” yarışması Alaçatı Cami Meydanı’nda kurulan sahnede gerçekleşti.

DAYANIŞMA ÇADIRI İÇİN MADDELER…

Heyet üyeleri birbirinden leziz ot yemekleri ve ayrıca Anadolu lezzetleri arasından kazananı seçmekte zorlandı.

Alaçatı kadınlarının hünerlerini sergilediği yarışmayı Ege Otlu Ispanak Borani ve Sinem Baysal kazandı.

Belediye Başkanı M. Ekrem Oran yaptığı konuşmada “Biz bu Şenliği yaparken temamız ‘Yeniden Doğuş’ idi. Bu yıl depremden zarar gören ancak hepimizi derinden etkileyen 11 ilin lezzetlerini sergilemek için üretici kooperatiflerimiz ve depremzedelerimizin ürünlerini sattığı bir dayanışma çadırı kurduk. Dayanışmayla ülke olarak üstesinden gelemeyeceğimiz hiçbir şey yoktur” dedi.

TEMA YENİDEN DOĞUYOR

Hem otların yeniden doğuşu, hem küllerinden doğan bir milletin yeniden doğuşunun ikinci 100. yılı, hem de moral açısından bu yılki festivalin teması Çeşme Belediye Başkanı M. Ekrem Oran tarafından “Yeniden Doğuş” olarak belirlendi. 11 ilimizde depremden zarar gören insanımızın

Festival, geçen yılki 1,1 milyon ziyaretçiyi geride bırakarak bu yıl 1,3 milyon ziyaretçi ile rekora ulaştı.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tecrübeli Ustasıyla Lider. %100 Garantili Hizmet. Teklif Alma Hızlı Servis Agı
Başa dön tuşu