Ekonomi

Aksine piyasalarda rüzgar tersine döndü! İslam Memiş tarih vererek uyardı

Dünya merkez bankalarının piyasa beklentileri doğrultusunda faiz kararlarının arkasında dolar kuru ve altında göreli kayıplar yaşandı. İslam Memiş, önümüzdeki dönemde piyasalara ilişkin beklentilerini Haber7 muhabiri Yavuz Selvi’ye değerlendirdi.

Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş, şunları söyledi:

“SONRAKİ SÜREÇTE DOLAR ENDEKSİNİN 92-94 SEVİYELERİNE DÖNMESİNİ BEKLİYORUM”

Piyasalar oldukça yoğun bir haftayı geride bıraktı. Merkez bankalarına odaklandığımız bir hafta oldu. ABD Merkez Bankası, Avrupa Merkez Bankası, Japonya Merkez Bankası gibi birçok küresel piyasadaki bankaların faiz kararlarını yakından takip ettik. Faiz kararları piyasaların genel beklentileri doğrultusunda açıklandı. FED 15 ay sonra faizi sabit bıraktı. Avrupa Merkez Bankası faiz oranlarını 25 baz puan artırdı. Bunlar bizi olumlu yönde etkileyen gelişmeler. 15 ay sonra FED’in faizleri serbest bırakması dolar endeksinde düşüşe yani doların küresel piyasada değer kaybetmesine neden oldu. Euro bu hafta dolardan daha fazla değer kazandı. Dolarla alıp euroyla sattığımız için bu bizim için bir avantajdı. Bu haftayı doların kaybıyla kapatıyoruz. Uluslararası piyasalarda dolar endeksi 102 seviyesinin altına geriledi. Dolar endeksinin önümüzdeki aylarda 92-94 seviyelerine gerileyeceğini tahmin ediyorum. Bu bizim için olumlu bir gelişme.

GELECEK HAFTA İMZALANACAK

Son iki haftadır dolar/TL kurunda kur atakları yaşanıyor. Ayrıca frenlendi. 23.67 gibi görünse de serbest piyasada daha düşük bir rakam var. İki hafta öncesine kadar resmi oran daha düşüktü. Ancak serbest piyasada döviz kuru daha yüksekti. Şimdi rüzgar tamamen tersine döndü. Şu anda kapalı çarşı kurunda 23.50 dolar civarında. Bu da dolara talep olmadığını ve dolar satışında pozisyon alındığını gösterir. Dolardaki yükselişin frenlenmesiyle birlikte gram altın ve ons altında düşüşler gördük. Bir ons altın 1970 dolardan 1920 dolara düştü. 1950 dolar seviyesini yeniden yakalamak için mücadelesine devam ediyor. Ama bu hafta değerini kaybetti. Gram altın ve döviz tarafında bu düşüşlerin önümüzdeki hafta da devam edeceğini tahmin ediyorum. Türk Lirası kısa vadede olumlu yönde ayrışabilir. Önümüzdeki hafta piyasalar TCMB’nin faiz kararına odaklandı. Piyasaların genel görüşü faiz oranlarında artış olacağı yönünde. Bu vesileyle dolar kurunda 22 lira düzeyine, gram altında ise 1400-1430 TL aralığına doğru bir geri çekilme söz konusu olabilir. Yatırımcılar önümüzdeki haftaya dikkat etmeli. Sanırım önümüzdeki hafta sana son bir şans verecek. Ancak bu son fırsattan sonra döviz kurlarında ve altın hareketlerinde yukarı yönlü bir hareket olacağını tahmin ediyorum.

“AKILCI POLİTİKALARA GERİ DÖNÜLMELİ”

Rasyonel siyasetten bahsetti Şimşek Bey. Bunlar, yabancı yatırımcıların girdileri için değerli ifadelerdir. 18 aylık sancılı bir süreci yaşıyoruz. Ancak bu 18 aylık sürenin ötesine baktığımızda rahatlayan bir piyasa göreceğimizi düşünüyorum. Ancak faiz artırımlarında mutlaka rasyonel politikalara dönüş yapılması gerekmektedir. Ve bu piyasaların genel beklentisi. Bu beklentilerin karşılanması ve faizlerin normale dönmesinin ardından diğer adımları yakından takip etmeye devam edeceğiz.

 

KAYNAK: HABER7

hanihaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tecrübeli Ustasıyla Lider. %100 Garantili Hizmet. Teklif Alma Hızlı Servis Agı
Başa dön tuşu