Haber

5 Irak vatandaşının hayatını kaybettiği silahlı saldırının ilk duruşması Mardin’de görüldü.

– 5 Irak vatandaşının hayatını kaybettiği silahlı saldırının ilk duruşması Mardin’de görüldü

MARDİN – Mardin’de 6 ay önce yabancı plakalı cipe düzenlenen ve Irak uyruklu 5 kişinin hayatını kaybettiği silahlı saldırıyla ilgili 2’si tutuklu 4 sanık yargılanıyor.

Mardin 4’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya tutuklu sanıklar Abdullah K, Faris A, tutuksuz sanıklar Murat Y ve İbrahim D., saldırıda hayatını kaybedenlerin yakınları ve tarafların avukatları katıldı.

Duruşmada savunmasını yapan sanık Faris A, Irak plakalı aracı Nusaybin ilçesindeki bir tesiste gördüklerini belirterek, şunları söyledi:

Abdullah K. bana ‘Irak plakalı cipi takip edelim, paralı asker, soyarız’ dedi. Mecburdum.”

Abdullah K’nin suçlamalarını kabul etmeyen Faris A, tahliyesini istedi.

Gözaltına alınan sanık Abdullah K., suçlamaları kabul etmediğini ifade etti.

Takip ettikleri cipi durdururken otomobilden inmediğini öne süren Abdullah K., “Faris inerken silah sesleri duydum, saldırıyı kendisi gerçekleştirdi. O gün silahı Faris’e verdim. Olayın. , Orada bıraktım. Masumum ve tahliyemi talep ediyorum.” dedi.

Tutuksuz sanık Murat Y, sanık Abdullah K’ye daha önce araç kiraladığını, ilk kez böyle bir olayla karşılaştığını iddia etti. Murat Y beraatini istedi.

Tutuksuz sanık İbrahim D. ise eline hiç silah almadığını, Abdullah K.’ye silah ve mermi vermediğini savunarak beraatini istedi.

Duruşmada söz alan maktul yakınları, Türkiye’de adalete güvendiklerini ve sanıkların en üst düzeyde cezalandırılması için şikayetçi olduklarını belirterek, davaya katılma taleplerini dile getirdi.

Cumhuriyet savcısı mütalaasını sanık Faris A. ve Abdullah K.’nin tutukluluk hallerinin devamına ilişkin mütalaasını açıkladı.

Mahkeme heyeti, verilen aranın ardından tutuklu sanıklar Faris A. ve Abdullah K’nin mevcut deliller, suçun niteliği ve niteliği ile firar şüphesini gerekçe göstererek tutuklu sanıklar Faris A. ve Abdullah K’nin durumlarının devamına karar vererek duruşmayı 20 Ekim’e erteledi.

Duruşmanın ardından hayatını kaybedenler adına ifade veren Avukat Mehmet Okatan, bugün sanıkların dinlendiğini, daha önce verdiği ifadelere benzer sözler sarf ettiğini söyledi.

Soruşturmanın uzatılmasını talep ettiklerini belirten Okatan, “Bu anlamda yapılması gereken hususlara ve olayın siyasi saiklerle işlenip işlenmediğinin araştırılmasına dikkat çektik. Tesis taleplerimizin tamamına yakını Soruşturma kabul edildi, “Bir sonraki duruşma 20 Ekim 2023’e verildi. O gün yine burada olacağız” dedi.

İstenen ceza

İddianamede tutuklu sanıklar Abdullah K. ve Faris A. ile tutuksuz sanık Murat Y. hakkında “kasten öldürme”, “nitelikli yağma” ve “ateşli silah ve mermilerini satın almak, taşımak veya bulundurmak” suçlarından ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına, tutuklu sanıklardan 18’ine ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verildi. 11 yıl. Tutuksuz sanık İbrahim D. hakkında “Ateşli silah ve mermileri izinsiz olarak ülkeye sokmak, imal etmek, nakletmek ve satmak” suçundan 12 yıla kadar hapis cezası isteniyor.

19 Ocak’ta Mardin’e bağlı Artuklu-Nusaybin karayolu Yeniköy mevkiinde, Irak plakalı cip durdurularak, araçta bulunan Hındreen Abdullah Salih (39), Waheda Haedar Jasim (63), Abdullah Saleh Mustafa. Silahlı saldırıda olay yerinde hayatını kaybederken, Chiman Shaheen yaralandı. Halid ve Ahmed Celaladeen İbrahim, kaldırıldıkları hastanede yapılan müdahaleye rağmen kurtarılamadı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tecrübeli Ustasıyla Lider. %100 Garantili Hizmet. Teklif Alma Hızlı Servis Agı
Başa dön tuşu