Ekonomi

Vanguard, Musk’ın 56 milyar dolarlık Tesla ödeme anlaşmasını destekliyor

Tesla Inc. şirketinin (NASDAQ:TSLA) en büyük dış yatırımcısı olan Vanguard Group, Tesla’nın son yıllık toplantısında CEO Elon Musk’ın 56 milyar dolarlık önemli tazminat paketinin onaylanmasında önemli bir rol oynadı. Tesla’nın hisselerinin yaklaşık %7’sini elinde bulunduran yatırım yönetimi şirketi, 2018’de pakete karşı verdiği ilk oydan bu yana Musk’ın ücreti ile hissedar getirileri arasındaki önemli uyumu gerekçe göstererek tutumunu değiştirdi.

Vanguard, Cuma günü 50 milyondan fazla yatırımcısına yapacağı açıklamada, yönetim kurulunun Musk’ın ücret düzenlemesiyle ilgili olarak öne sürdüğü motivasyonel faydaları vurguladı. Firmanın oyu, özellikle Ocak ayında bir Delaware yargıcı tarafından geçersiz kılınarak yeni bir hissedar oylamasına ihtiyaç duyulmasının ardından, paketin kabul edilmesinde çok önemliydi.

Üst düzey vekalet danışmanlarının ve ücretin büyüklüğü konusunda endişelerini dile getiren bazı büyük yatırımcıların muhalefetine rağmen, Tesla’nın önemli perakende hissedar tabanıyla birlikte Vanguard’ın desteği, yalnızca Musk’ın ücretinin değil, gündemdeki diğer maddelerin de onaylanmasına katkıda bulundu. Bunlar arasında iki direktörün yeniden seçilmesi ve Tesla’nın kuruluşunun Delaware’den Teksas’a taşınması kararı da yer alıyordu ki Vanguard da iki eyalet arasında hissedar hakları açısından önemli bir fark olmadığına dikkat çekerek bu kararı destekledi.

Vanguard’ın kararı, Tesla’nın etkileyici piyasa performansının ardından geldi ve şirketin hissedar getirisi 2018’den 2023’e kadar tüm Russell 3000 şirketleri arasında 98. yüzdelik dilimde yer aldı. Vanguard, elektrikli araç sektöründe artan rekabet nedeniyle bu yıl şimdiye kadar hisse fiyatında %26,5’lik bir düşüş de dahil olmak üzere şirketin karşılaştığı daha yeni zorluklara rağmen Tesla’nın bu dönemde olağanüstü piyasa değeri artışını kabul etti. Ancak Tesla hisseleri Perşembe günü %2,9’luk bir artış kaydetti.

Perşembe günkü toplantıdaki kesin oylama sonuçlarının önümüzdeki günlerde açıklanması bekleniyor. Bu arada Musk’ın ücret paketine ilişkin dava Delaware’deki bir mahkemede devam ederken, hukuk uzmanları davanın birkaç ay sürebileceğini tahmin ediyor.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tecrübeli Ustasıyla Lider. %100 Garantili Hizmet. Teklif Alma Hızlı Servis Agı
Başa dön tuşu