Haber

Uganda’da Turistlere Saldırıyı İddia Eden Asi Grubun 6 Üyesi Nötralize Edildi

Uganda’da iki turist ve yerel bir rehberin hayatını kaybettiği saldırıyı üstlenen Demokratik İttifak Güçleri (ADF) adlı isyancı grubun 6 üyesinin etkisiz hale getirildiği, 1 kişinin ise yakalandığı bildirildi.

Uganda ordusundan yapılan açıklamada, turistlere yönelik saldırının faillerine yönelik operasyon düzenlendiği paylaşıldı.

Açıklamada, 17 Ekim’de Uganda’daki Queen Elizabeth Milli Parkı’nda iki turist ve bir yerel rehberin hayatını kaybettiği saldırıyı gerçekleştiren gruptan 6 kişinin etkisiz hale getirildiği, 1 kişinin ise yakalandığı belirtildi.

Turistlere yönelik saldırının Uganda’da faaliyet gösteren isyancı Demokratik İttifak Güçleri (ADF) üyeleri tarafından gerçekleştirildiği kaydedildi.

Uganda’da bir milli parkta turistlere yönelik silahlı saldırıda 3 kişi hayatını kaybederken, ADF saldırının sorumluluğunu üstlendiğini duyurdu.

1990’lı yılların sonlarından itibaren Uganda ve Kongo Demokratik Cumhuriyeti’nde faaliyet göstermeye başlayan ADF, Uganda Ulusal Kurtuluş Ordusu (NALU), Uganda Müslüman Kurtuluş Ordusu ve Bildiri Topluluğu gibi hareketlerin eski üyelerinin bir araya gelmesiyle oluştu.

ADF saldırılarında 2014’ten bu yana binlerce sivilin öldüğü, yüz binlerce insanın yerinden edildiği belirtiliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tecrübeli Ustasıyla Lider. %100 Garantili Hizmet. Teklif Alma Hızlı Servis Agı
Başa dön tuşu