Haber

Torbalı’ya sınırlar ötesinden ziyaret: Alman kardeş kent yöneticileri Torbalı’da

1985 yılından bu yana Türk-Alman alakalarına kıymetli katkılar sağlayan Torbalı-Wunsiedel kardeş kent projesi kapsamında Almanya’dan Torbalı’ya çok özel ziyaret gerçekleşti. Wunsiedel Kaymakamı Peter Berek, Eski kent Kaymakamı Dr. Karl Döhler, kaymakam yardımcıları ve eşleri ile Kardeş Kent Koordinatörü Martin Reslake dün Torbalı’ya geldi. Akşam yemekte Torbalı Belediye Lideri Mithat Tekin’le bir ortaya gelen heyet bugün de Torbalı Belediyesi’ne ziyaret gerçekleştirdi. Belediye Lideri Mithat Tekin ve eşi Fatma Tekin tarafından ağırlanan heyet daha sonra Türk-Alman Parkı ve Kent Arşivi’ni gezdi. Burada armağanları kabul eden Lider Tekin’i Wunsiedel Kaymakamı Berek, önümüzdeki yıl mayıs ayında yapılacak olan şenliklerine davet edip, iştirak kelamı aldı.

METROPOLİS’E HAYRAN KALDILAR

4 gün boyunca Torbalı’da kalacak olan heyet, Türk lisanını, Türk aile yapısını ve Türk kültürünü yerinde inceleme fırsatı bulacak. İlçedeki tiplerine birinci olarak Torbalı Belediyesi’ni gezerek başlayan heyet Torbalı’daki tarihi ve kültürel yerleri da gezecek. Geçmişi M.Ö. 5000 yılına kadar dayanan Metropolis Antik Kenti’ni ve Torbalı Kent Arşivi’ni ziyaret eden ve buralara hayran kalan heyet, Efes Antik Kenti, Meryem Ana, Yedi Uyuyanlar Mağarası, Sevecence ve İzmir’de birtakım noktaları ziyaret edecek. Torbalı Belediyesi’nden yetkililerin de eşlik ettiği heyet, Pazartesi ilçeden ayrılacak

KAYMAKAM BEREK: TORBALI’YI ÇOK SEVİYORUZ

Torbalı-Wunsiedel kardeşliği 37 yıldır sürüyor. Torbalı’nın ikinci kentleri haline geldiğini söz eden Wunsiedel Kaymakamı Peter Berek, “Torbalı’yı çok seviyoruz. Kardeş Kent Projesinin devam ediyor olması bizleri mutlu ediyor. Kısa süre önce öğrencilerimiz Torbalı’ya gelmişti. Biz de orada Torbalı’dan öğrencileri ağırladık. Yeniden burada olmak çok güzel” sözlerini kullandı.

BAŞKAN TEKİN ALMANYA’YA GİDECEK

Torbalı-Wunsiedel kardeş kent projesinin kıymetine değinen Tekin ise “37 yıldır bu proje için emek harcıyoruz, ayakta tutmaya çalışıyoruz. Torbalı ile Wunsiedel ortasındaki kardeş kent projesini daima geliştirip bugünlere kadar getirdik. Projenin devam ediyor iki ülke ilgileri için de çok kıymetli. Bu proje sayesine yüzlerce öğrencimiz Almanya’ya gidip hem Alman kültürünü tanıma hem de Almanca öğrenme fırsatı buldu. Bugün de biz kent yöneticilerini ağırladık. Bizi önümüzdeki yıl mayıs ayında gerçekleştirecekleri 3 günlük programa davet ettiler. Biz de Torbalı Belediyesi olarak o tarihte orada olacağız” tabirlerini kullandı.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tecrübeli Ustasıyla Lider. %100 Garantili Hizmet. Teklif Alma Hızlı Servis Agı
Başa dön tuşu