Teknoloji

Spotify’dan Yapay Zeka Destekli DJ Özelliği

200 milyondan fazla abonesi ile dünyanın en çok tanınan müzik ve podcast platformu Spotify, kullanıcı deneyimini yumuşatmak için özgün bir özelliği kullanıma sunduğunu duyurdu. Şirketin bugün paylaştığı bir blog gönderisinde, özellik AI destekli bir DJbelirtildi.

yapay zeka DJ’i‘ olarak adlandırılan yeni özellik, Spotify tarafından ” olarak tanıtıldı. Spotify’da müzik dinlemenin ve sevdiğiniz sanatçılarla daha da derinden bağlantı kurmanın yeni bir yolu.” olarak tanımlanır. Özellik için yapay zeka şirketi OpenAI’den, geçen yaz DJ’in sesi için Spotify tarafından satın alındı. Sonantic’tenYardım da bildirildi.

AI DJ gerçek bir insan gibi konuşarak size sevebileceğiniz müziği gösteriyor

Açıklamalara göre yapay zeka tabanlı DJ, kullanıcıları ve müzik zevklerini çok iyi bir şekilde tanıyor. Özellik, dinleme geçmişi ve alışkanlıkları Abonelerine müzik dinletiyor. Spotify bu konuda şu sözleri kullanıyor: “ DJ sizi ve müzik zevkinizi o kadar iyi tanıyor ki beğenebileceğiniz en son şarkıları tarıyor veya sizi geçen yıl dinlediğiniz nostaljik bir çalma listesine götürüyor.”

Daha da kişiselleştirilmiş bir deneyim sunmayı amaçlayan yeni özellik, aynı zamanda size yıllar önce dinlediğiniz müzikleri dinleyebilmek ve geri bildirimlerinize göre gösterdiği müziği değiştirebilecek. Özelliği ne kadar çok kullanırsanız, DJ’lerin tekliflerinin o kadar iyi olacağı belirtiliyor.

Son olarak, DJ’ler çok gerçekçi bir sesle geldiğini söyleyebiliriz. Firmanın paylaştığı görselde yapay zeka ses platformu Sonantic ile oluşturulan sesin gerçek bir insan sesine benzediğini görüyoruz. DJ, o müziği neden seçtiğinden, o şarkıyı en son ne zaman dinlediğinize kadar pek çok konuyu da açıklıyor.

AI tabanlı DJ özelliği, şimdilik ABD ve Kanada’da Spotify Premium aboneleri için kullanılabilir. Diğer kullanıcılara da ne zaman geleceğini ilerleyen zamanlarda göreceğiz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tecrübeli Ustasıyla Lider. %100 Garantili Hizmet. Teklif Alma Hızlı Servis Agı Ankara nakliyat
evden eve nakliyat
uğurmumcu evden eve nakliyat
pendik eşya depolama
Başa dön tuşu