Teknoloji

OpenAI’nin büyük kaybı: Kuruculardan biriydi, şirketi terk etti

OpenAI’nin kurucu ortağı ve baş bilim insanı Ilya Sutskever, şirketten ayrıldığını açıkladı. Ayrılışın üzerine OpenAI’nin açıklaması da gecikmedi. Şirket, yaptığı basın açıklamasıyla söz konusu ayrılışı doğruladı.

Sutskever Salı günü öğleden sonra attığı bir tweet ile “Neredeyse on yılın ardından OpenAI’den ayrılma kararı aldım. Bundan sonrası için heyecanlıyım. Benim için kişisel olarak çok anlamlı olan ve ayrıntılarını zamanı geldiğinde paylaşacağım bir proje var” dedi.

Altman ise kısa bir süre sonra attığı bir tweet ile “Ilya ve OpenAI yollarını ayırıyor. Bu benim için çok üzücü; Ilya kuşağımızın en büyük beyinlerinden biri, alanımızın yol gösterici ışığı ve sevgili bir dost” şeklinde bir açıklama yaptı.

Altman, Sutskever’in ekibinde kıdemli bir araştırmacı olan Jakub Pachocki‘nin OpenAI’nin Baş Bilim İnsanı olarak yerini alacağını belirtti. Sutskever, ileriye dönük olarak kendisi için çok “anlamlı” olan açıklanmamış bir projeye değiniyor. Henüz bu projenin ne olduğu belli değil.

The Information’ın aktardığına göre, Sutskever ile birlikte çalışan bir başka OpenAI yöneticisi Jan Leike de Salı günü istifa etti. Leike ve Sutskever, şirketin süper güçlü yapay zekasının insanlara karşı gelmemesini sağlamak gibi görkemli bir görevle yükümlü olan OpenAI’nin süper uyum ekibini yönetiyordu.

Son 7 aydır Sutskever’in OpenAI’deki durumu belirsizliğini koruyordu. Altman 2023 Kasım’ının sonlarında şirkete döndüğünde, Sutskever hakkında şunları söyledi: “Çalışma ilişkimizi sürdürmeyi umuyoruz ve OpenAI’deki çalışmalarına nasıl devam edebileceğini tartışıyoruz.” Sutskever o sırada OpenAI’nin belirsizlik içinde kalan tek üyesiydi; ancak ne kovuldu ne de yeniden işe alındı.

O zamandan bu yana Altman birçok röportajda Sutskever’in şirketteki durumuyla ilgili soruları yanıtlamayı reddetti. Bu süre zarfında Sutskever’in kendisinden neredeyse hiç haber alamadık. Bu Sutskever’in 5 aydan uzun bir süredir attığı ilk tweet ve OpenAI’nin baş bilim insanı, Sora ve bu haftaki GPT-4 Omni gibi önemli duyurularda yer almadı.

Bu yılın başlarında OpenAI’nin kurucu üyesi Andrej Karpathy de şirketten ayrılmıştı. O zaman da Karpathy ayrılışıyla ilgili özel bir neden belirtmemiş ve daha sonra kişisel projeleri üzerinde çalışacağını açıklamıştı.

bolvadin-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tecrübeli Ustasıyla Lider. %100 Garantili Hizmet. Teklif Alma Hızlı Servis Agı evden eve nakliyat
uğurmumcu evden eve nakliyat
pendik eşya depolama
Başa dön tuşu