Ekonomi

OpenAI kurucusunun yeni projesi Worldcoin ne vaat ediyor?

Investing.com – Worldcoin, Covid-19 salgını sırasında Max Novendstern ve Alex Blania ile OpenAI CEO’su Sam Altman tarafından ortaklaşa geliştirilen bir projedir.

Worldcoin’in vizyonu, küresel ekonomiye diğerlerinden daha az erişme şansı olan insanlara yeni erişim sağlayarak Blockchain teknolojisinin yardımıyla dünyanın en büyük kimlik ve finansal kamu hizmeti ağını oluşturmaktır.

Projede 3 ana bileşen vardır: World ID, World App ve Worldcoin token. Worldcoin projesi, bu ana bileşenleri hizmete sokarak merkezi olmayan, güvenilir, gizliliği sağlayan bir hizmet sunmayı ve bunu yaparken de bireylere küresel bir kanıt sağlamayı amaçlamaktadır. Proje, bot uygulamaları yerine her kullanıcının gerçekten benzersiz bir birey olduğunu kanıtlamasını sağlamayı misyon edinmiştir.

Proje geliştiricileri, World ID’nin, kullanıcıların anonim kalırken benzersiz ve gerçek bir kişi olduğunuzu kanıtlamalarına olanak tanıyan bir dijital pasaport olarak düşünülebileceğini söylüyor. Böylece projenin temellerinin son teknoloji sıfır bilgi kanıtı üzerine şekillendiğini göreceğiz.

Worldcoin’i benzersiz kılan teknoloji

World ID’de çeşitli kimlik doğrulama sistemleri olsa da, öne çıkan benzersiz özellik iris tarama teknolojisidir. Orb olarak bilinen bir cihaz yardımıyla uygulanan formül, kullanıcının göz bebeğini yeni bir kimlik doğrulama sistemi olarak kullanmayı amaçlıyor. Böylece kullanıcılar, herhangi bir kişisel bilgi paylaşmadan hem anonim kalabilecek hem de World ID’de varlıklarını kanıtlayarak gerçek kimliklerini sanal ortamda kanıtlayabilecekler.

Projenin son bölümü olan Worldcoin belirteci (WLD) şu anda ticarete konu değil ve hibeler yoluyla dağıtılıyor. WLD, Worldcoin protokolünde bir yönetişim tokenı olarak kullanılacak ve token sahipleri protokolde yeni projelerde oy kullanabilecek. Öte yandan, WLD’nin yakında çıkacak olan World Uygulamasında bir ödeme aracı olarak kullanılması beklenebilir.

Worldcoin projesine yönelik eleştiriler

Eski bir Ethereumgeliştirici ve şu anda çokgenLabs’ta çalışan Hudson Jameson, piyasadaki en ünlü yapay zeka botu ChatGPT’nin CEO’su Sam Altman tarafından geliştirilen yeni kripto para birimi Worldcoin hakkında bazı endişeleri olduğunu söyledi.

ChatGPT, geçen yılın sonlarında ortaya çıkmasının ardından tüm dünyada geniş bir kullanıcı tabanına ulaştı. Birçok alanda hızla kullanılmaya başlayan ChatGPT, sanal dünyada bir ilke imza attı ve teknoloji devleri sırasını aldı. ChatGPT’yeyeni alternatifler sunma yarışına girdi.

Ortada, ChatGPT’nin CEO’su bir sonraki atılımını kripto para birimi endüstrisinde yapmayı düşünüyor. Sam Altman geçtiğimiz günlerde Worldcoin adını verdiği kripto projesinin finansmanında 100 milyon dolara ulaşmaya çok yakın olduğunu açıkladı.

Finansman arayışlarına devam eden Worldcoin’in önümüzdeki haftalarda piyasaya sürülmesi bekleniyor. ChatGPT’nin başarısının Worldcoin projesinde tekrarlanabileceğini düşünenler heyecanla lansmanı beklerken, bazı sektör uzmanlarının projeyle ilgili endişeleri var.

Eski bir Ethereum geliştiricisi olan Hudson Jameson, projeye şüpheyle yaklaşan geliştiricilerden biri. Jameson, Worldcoin projesinin 2025 yılına kadar milyonlarca insan tarafından kullanılacağı iddiasını gerçekçi bulmuyor ve projede bir miktar şeffaflık eksikliği olduğunu savunuyor.

Projenin net olarak anlatılmayan bazı yönlerinin olduğunu belirten Jameson, uzmanlardan oluşan bir çalışma grubu olduğunu görmediğini ve bugüne kadar geniş kitlelere ulaşmak için somut bir plan ortaya koymadıklarını söyledi.

Hudson Jameson, projenin tokenomik yapısını da eleştirdi. Worldcoin projesinde kullanılacak kripto varlığın %80’inin halka arz edileceği, kalan %20’nin ise yatırımcılar ile grup arasında eşit olarak paylaştırılacağı açıklandı. Jameson, bu dağıtımın piyasada adil bir kripto para birimi oluşturmak için yetersiz kalacağını düşünüyor.

Author: Günay Caymaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tecrübeli Ustasıyla Lider. %100 Garantili Hizmet. Teklif Alma Hızlı Servis Agı
Başa dön tuşu