Haber

İtalya Merkez Bankası Başkanı’ndan AB’ye uyarı: ‘Rus varlıklarına el konulması euroya zarar verir’

Batı basını İtalya Merkez Bankası Başkanı Fabio Panetta‘nin açıklamasına atıfta bulunarak, AB’nin Rus varlıklarından elde edilen kârlara el koymasının euronun çekiciliğini azaltacağını belirtti.

Panetta, ” Uluslararası ilişkiler ‘tekrarlanan bir oyunun’ parçasıdır: Bir para birimini silah haline getirmek kaçınılmaz olarak onun çekiciliğini azaltır ve insanların alternatifleri tercih etmesine neden olur.r” dedi.

Avrupa Birliği (AB) Dışişleri ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep BorrellKendisi Brüksel’in, Şubat ortasında yapılacak üye devlet dışişleri bakanları toplantısından önce dondurulan Rus varlıklarından elde edilen gelirlerin kullanımına ilişkin nihai bir anlaşmaya varmayı beklediğini söylemişti.

Rusya Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Dmitry Peskov Gazetecilere yaptığı açıklamada, yurtdışındaki Rus varlıklarına el konulmasının yasa dışı olduğunu belirterek, ellerinde yabancıların Rusya’daki el konulabilecek mal varlıkları listesinin bulunduğunu belirtti. Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergey RyabkovAyrıca Batı’nın Rus varlıklarına el koyma yönündeki tehditleri gerçekleşirse Rusya’nın ayna görüntüsü önlemleri de dahil olmak üzere önlemler alacağını söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tecrübeli Ustasıyla Lider. %100 Garantili Hizmet. Teklif Alma Hızlı Servis Agı
Başa dön tuşu