Haber

İstanbul’da 17 DEAŞ’lı Şüpheli Yakalandı

Sarıyer’deki Santa Maria Kilisesi’ne düzenlenen ve bir kişinin yaşamını yitirdiği saldırıyla irtibatlı olan terör örgütü DEAŞ’lı 17 şüpheli, İstanbul merkezli düzenlenen operasyonla yakalandı.

KİLİSE SALDIRISIYLA İLİŞKİLİ OLANLAR

İstanbul Sarıyer’deki Santa Maria Kilisesi’ne düzenlenen baskında 17 kişi yakalandı. Güvenlik kaynaklarından edinilen bilgiye göre, MİT ve Emniyet Genel Müdürlüğü koordinasyonunda yürütülen çalışmalarda, Türkiye’ye karşı faaliyet gösteren sözde Horasan Eyaleti’ne bağlı DEAŞ terör örgütünün failleri, saldırı düzenledi. Santa Maria Kilisesi ve bu hareketle irtibatlı olduğu değerlendirilen şüpheliler. Tespit edildi.

17 ŞÜPHELİ YAKALANDI

Adresleri ve kimlikleri belirlenen şüphelilerin faaliyetlerini aksatmak ve yurt içinde olası hareketlerini engellemek amacıyla İstanbul merkezli eş zamanlı operasyon düzenlendi. Operasyonda 17 şüpheli yakalanırken, adreslerde yapılan aramalarda çok sayıda örgütsel belge ele geçirildi.

MİT’TEN OPERASYON NOKTASI

MİT’in yürüttüğü çalışmalar sonucunda DEAŞ’ın Aralık 2023’te Türkiye’deki sinagog ve kiliselerin yanı sıra Irak Büyükelçiliği’ne yönelik hamle planı engellendi, çok sayıda şüpheli yakalandı ve örgütle ilgili dijital materyallere el konuldu.

İSTANBUL’DA KİLİSE SALDIRISI

İstanbul Sarıyer’deki Santa Maria Kilisesi’ne 28 Ocak’ta silahlı saldırı düzenlendi. İki kişinin düzenlediği saldırıda Tuncer Cihan isimli vatandaş hayatını kaybetti. Saldırının ardından 30 adrese eş zamanlı operasyon düzenlendi, 51 şüpheli gözaltına alındı. Olayla ilgileri olmadığı belirlenen şüphelilerden 23’ü sınır dışı edilmek üzere sınır dışı merkezine teslim edildi. Soruşturma kapsamında yakalanan 9 şüpheliden 3’ü sınırdan sınır dışı edilirken, silahlı saldırıya karışan 2 saldırganın da aralarında bulunduğu 25 şüpheli ise nöbetçi mahkemece tutuklandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tecrübeli Ustasıyla Lider. %100 Garantili Hizmet. Teklif Alma Hızlı Servis Agı
Başa dön tuşu