Ekonomi

İran’ın uranyum stoku silah seviyesine yaklaşıyor

Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı’nın (UAEA) iki gizli raporunda da belirtildiği üzere, İran uranyum zenginleştirmeye silah düzeyine yakın seviyelerde devam ediyor. Pazartesi günü ortaya çıkan bu raporlar, UAEK ile işbirliğini arttırmaya yönelik diplomatik çabaların durduğu bir ortamda İran’ın uranyum zenginleştirme konusunda istikrarlı bir ilerleme kaydettiğini vurguluyor.

UAEK, İran’da çeşitli zorluklarla karşılaştığını ve ülkenin 4 Mart 2023’ten itibaren işbirliğine ilişkin bir “Ortak Bildiri “de üzerinde anlaşmaya varılan eylemlerin yalnızca çok azını gerçekleştirdiğini belirtti. Raporlara göre, geçtiğimiz yıl boyunca bu Ortak Bildirinin uygulanmasında hiçbir ilerleme kaydedilmedi.

UAEA Genel Direktörü Rafael Grossi bu ayın başlarında İranlı yetkililerle görüşmelerde bulunmak üzere İran’ı ziyaret ederek işbirliğini artırmayı ve UAEA’nın ülke içindeki izleme kapasitesini geliştirmeyi amaçladı.

Ancak İran Cumhurbaşkanı Ebrahim Raisi’nin geçen hafta bir helikopter kazasında hayatını kaybetmesinin ardından görüşmeler durma noktasına geldi. Grossi o zamandan bu yana yeni İran hükümetine 6-7 Mayıs 2024’te başlayan üst düzey diyalog ve teknik değişimleri sürdürme çağrısını yineledi.

UAEA’nın 35 ülkeden oluşan Yönetim Kurulu’nun İran’a karşı aldığı ve beyan edilmemiş üç sahada bulunan uranyum parçacıklarıyla ilgili soruşturmada acilen işbirliği yapılmasını talep eden kararın üzerinden 18 ay geçti. Söz konusu tesislerin sayısı ikiye indirilmiş olmasına rağmen İran bu izlerin varlığına ilişkin bir açıklama yapmamıştır.

UAEK, çözüme kavuşturulmamış bu güvenlik konularından duyduğu üzüntüyü dile getirdi. Gelecek hafta yapılacak Yönetim Kurulu toplantısı öncesinde Fransa ve İngiltere, ABD’nin henüz desteklemediği yeni bir karar tasarısını savunuyor. İran genellikle bu tür kararlara nükleer programıyla ilgili adımlar atarak tepki verir.

UAEK raporunda ayrıca İran’ın %60 saflığa kadar zenginleştirilmiş uranyum stokunun son çeyrekte 20,6 kg artarak 11 Mayıs itibariyle toplam 142,1 kg’a ulaştığı belirtildi. İran daha sonra bu stokun 5.9 kg’ını daha düşük bir zenginleştirme seviyesine seyreltmiştir. Mevcut stokla İran, teorik olarak, daha da zenginleştirilmesi halinde, UAEA kriterlerine göre üç nükleer silah üretmeye yetecek kadar malzemeye sahip. Ülke daha düşük zenginleştirme seviyelerinde daha da fazla malzemeye sahip.

Batılı güçler İran’ın uranyumu bu ölçüde zenginleştirmesi için inandırıcı bir sivil gerekçe olmadığını savunuyor. İran ise nükleer niyetinin barışçıl olduğunu savunuyor.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tecrübeli Ustasıyla Lider. %100 Garantili Hizmet. Teklif Alma Hızlı Servis Agı
Başa dön tuşu