Ekonomi

Hindistan Merkez Bankası mevcut faiz oranlarını koruyacak

Hindistan Merkez Bankası’nın (RBI) bu hafta yapacağı gözden geçirme toplantısında, Hindistan’ın güçlü ekonomik performansı ve ılımlı enflasyondan etkilenerek faiz oranlarını koruması bekleniyor.

Ekonomistler RBI’nin repo faiz oranını %6,50’de sabit tutacağını ve üst üste yedinci toplantıda da değişiklik yapmayacağını tahmin ediyor. 15-22 Mart tarihleri arasında ankete katılan 56 ekonomist arasındaki görüş birliği, faizlerin en azından Temmuz ayına kadar sabit tutulacağı yönünde.

RBI politika faizini en son Şubat 2023’te %6,5’e yükselterek ayarlamıştı. Barclays’in bir notuna göre, RBI, ekonominin genellikle ‘Goldilocks’ durumunda -ne çok sıcak ne de çok soğuk- olarak tanımlanan istikrarlı büyümesi nedeniyle yakın vadede mevcut duruşunu sürdürmek için yeterli hareket alanına sahip. Barclays ekonomistleri, merkez bankasının en az %7,0’lik bir GSYH büyüme hedefini destekleme ihtiyacı karşısında aşırı sıkılaştırma risklerini tartması gerektiğini öne sürüyor.

Başbakan Narendra Modi, 19 Nisan’da yapılması planlanan genel seçimler öncesinde güven ve istikrara odaklanırken büyümeye öncelik vermenin önemini vurguladı. Partisi Bharatiya Janata Party’nin art arda üçüncü dönemini kazanması bekleniyor.

Hindistan ekonomisi 2023’ün dördüncü çeyreğinde %8,4’lük büyüme oranıyla beklentilerin üzerinde bir performans göstererek büyük ekonomilere öncülük etti. Ancak Şubat ayında perakende enflasyonu, özellikle yüksek gıda fiyatlarının etkisiyle %5,09 oranında artarak RBI’nin %4’lük hedefini aştı. Para politikası kurulunun bir üyesi, 2024-25 dönemi için öngörülen ortalama %4,5’lik enflasyon göz önüne alındığında reel oranların çok yüksek olduğunu savunarak Şubat ayında faiz indirimi yönünde oy kullandı.

Komitenin dışarıdan bir üyesi olan Jayanth Varma, Hindistan’ın güçlü büyümesini kabul etti ancak bunun ülkenin potansiyelinin ve beklentilerinin gerisinde kaldığını belirtti. RBI Başkanı Shaktikanta Das ise enflasyon %4 hedefini tutarlı bir şekilde tutturana kadar politika gevşemesinin erken olduğunu ifade etmiştir. Manşet enflasyon hedefin üzerinde kalırken, çekirdek enflasyon %4’ün altına düştü ve bu da potansiyel olarak gelecekte politikanın gevşetileceğine işaret edebilir.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tecrübeli Ustasıyla Lider. %100 Garantili Hizmet. Teklif Alma Hızlı Servis Agı
Başa dön tuşu