Haber

Finlandiya’da genel seçimler için oy verme işlemi başladı

Finlandiya’da halk, genel seçimlerde oy kullanmak için sandık başına gitti.

İskandinav ülkesi Finlandiya’da halk, 200 sandalyeli parlamentonun üyelerini belirlemek için sandık başına gitti. Oy verme işleminin sabah 09.00’da başladığı seçimde görevdeki Başbakan Sanna Marin’in Finlandiya Sosyal Demokrat Partisi, Petteri Orpo liderliğindeki Ulusal Koalisyon Partisi ve Riikka Purra liderliğindeki Gerçek Finliler Partisi öne çıkıyor. Avrupa’nın en genç liderlerinden biri olan 37 yaşındaki Marin’in 22 partiden 2 bin 400’den fazla adayın yarıştığı seçimde, hükümetinin Covid-19 salgınıyla mücadeledeki kararlılığı, Rusya’da Ukrayna’ya verdiği destek- Ukrayna Savaşı ve ülkesinin NATO’ya katılımı. için verdiği mücadeleyle ön plana çıkıyor.

Ulusal Koalisyon Partisi lideri Orpo, seçim öncesi yaptığı açıklamada, “Gelecek hükümette en önemli ilk konu ekonomiyi düzeltmek ve ekonomik büyümeyi hızlandırmak olmalıdır. İkinci en önemli konu Finlandiya’nın NATO üyeliğidir.”

Gerçek Finliler Partisi Genel Başkanı Riikka Purra, seçilmeleri halinde Finlandiya’nın göç, iklim, hata ve güç politikalarını şekillendirmeye odaklanacaklarını belirterek, “Avrupa Birliği’ne karşı da duruşumuzu sıkılaştırmak istiyoruz.”

Önümüzdeki günlerde NATO’ya katılması beklenen 5,5 milyon nüfuslu Avrupa Birliği (AB) ülkesi Finlandiya’da sandıklar saat 20.00’de kapanacak. Resmi olmayan ilk seçim sonuçlarının gece yarısından önce açıklanması bekleniyor. – HELSİNKİ

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tecrübeli Ustasıyla Lider. %100 Garantili Hizmet. Teklif Alma Hızlı Servis Agı Ankara nakliyat
evden eve nakliyat
uğurmumcu evden eve nakliyat
pendik eşya depolama
Başa dön tuşu