Haber

Erdoğan: Tahıl krizini çözmek için Pazar günü Putin ve Zelensky ile görüşeceğim

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TRT World Forum 2022’nin açılışında konuşuyor.

Erdoğan, tahıl krizini çözmek için Pazar günü Putin ve Zelensky ile görüşeceğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın konuşmasından satırbaşları şöyle:

“Burada yapılan tartışmalar, hem ülkeyi yönetmekle yükümlü olan biz siyasetçiler hem de iletişim sektöründe faaliyet gösterenler için gerçekten ufuk açıcı. Ülkemize, bölgemize ve tüm dünyaya önemli kazanımlar sağlayan TRT World Forum’un her yıl başarı çıtasını yükselttiğine inanıyorum. Ülkemizin içinden ve dışından gelip bilgi birikimiyle forumun içeriğini zenginleştiren tüm bilim, medya ve siyaset insanlarına şahsım ve milletim adına teşekkür ederim. TRT yönetimini ve bu keyifli programa destek veren tüm kurumları tebrik eder, forumun hayırlı olmasını dilerim.

TRT SOUL MEDYA ORGANİZASYONUNA ALTERNATİF: TRT, bu tür platformlar aracılığıyla hem yayın ve yapımlarda hem de uluslararası bağlantı kanallarında kalıcı izler bırakmış ulusal yayın kuruluşumuzdur. TRT, insan ilkesinden yola çıkarak yürüttüğü projelerle, görmezden gelinenleri görünür kılan sessiz kitlelerin sesi olma misyonunu başarıyla yerine getiriyor. TRT de yerleşik kalıp yargılara meydan okumak, doğru bilgileri dünyaya ulaştırmak ve uluslararası yayıncılıkta belli grupların tekelini kırmak amacıyla hakim medya düzenine bir alternatif sunuyor.

ÜLKEMİZ BİR DÖNEM YABANCI DİZİLERİN İŞGAL EDİLMİŞTİR: Hedefimiz, ülkemizle birlikte tüm dünyada yeterin, doğrunun ve doğrunun sözcüsü olmaktır. Hamdolsun son yıllarda her alanda olduğu gibi yayıncılıkta da büyük adımlar attık. Özellikle TRT’nin insani değerleri korumayı, yaşatmayı ve yüceltmeyi temel alan içerikleri hem yurt içinde hem de yurt dışında her geçen gün daha fazla beğeni toplamaktadır. TRT’nin yapımları artık televizyon izleyicilerinin en çok ilgiyle takip ettiği programların başında geliyor. Bir dönem yabancı dizilerin istilasına uğrayan ülkemiz artık dünya standartlarında sinema, dizi ve belgesel programları yapmaktadır. TRT ve Kültür Bakanlığımızın desteklediği projelerin uluslararası yarışmalardan ödüllerle döndüğünü görmekten mutluluk duyuyoruz.

İNSANLIĞIN ORTAK GELECEĞİ İÇİN HERKES PAYLAŞMALI: Küresel krizlerin ve istikrarsızlığın yüzde 60’ı Türkiye çevresinde yaşanıyor. Bu anlamda forumun temasını çok doğru buluyorum. Cumhurbaşkanı olarak şunun altını çizmek isterim: Artık dünyanın hiçbir yerinde kimsenin sorunu görmezden gelme lüksü yoktur, insanlığın ortak geleceği için herkes sorumluluk almalıdır. Sorumluluğumuzu yerine getirmeye çalışıyoruz.

PAZAR GÜNÜ PUTİN’İ GÖRECEĞİM: Rusya-Ukrayna Savaşı bölge ve dünya için çok önemli maliyetler oluşturmaktadır. Savaşta kazanan, barışta kaybeden yoktur. Ukrayna’nın toprak bütünlüğünü savunurken Rusya’ya yönelik akıl dışı politikaları tasvip etmedik. Dünyaya örnek olacak bir barış diplomasisi gerçekleştirdik. İstanbul, kalıcı barış için hala ideal bir yer. Kritik eserlerin sevkiyatının durdurulması, küresel bir gıda krizine neden oldu. Pazar günü Putin ile görüşmem olacak. Tahıl reyonunu genişletmek istiyoruz. Zelensky ile bir görüşme yapacağım. Tüm dünya samimi çabalarımızı destekliyor. Bu süreçte anlaşıldı ki; Türkiye adil davranır, istikrar getirir, krizden değil analizden yanadır. Türkiye tüm insanlığın iyiliği için kendisiyle çalışıyor.

AVRUPA İLE TERÖRİSTLERİ KORUYAN ORTAK BİR GELECEĞİMİZ OLAMAZ: Terörle mücadelede yalnız bırakıldık. Teröristlere patronluk taslayan bir Avrupa ile ortak bir geleceğimiz olamaz. AB tam üyelik sürecinde bize uygulanan örtülü ambargoları saymıyorum bile. NATO’da beraberiz, bu kadar silah, mühimmat, araç, gereç ve silahları bu terör örgütlerine nasıl gönderirsiniz? Hayır, öyle bir şey söylüyorlar. Teröristlerle mücadelemizde kimse ayağa kalkıp bizi sorumlu tutamaz.

F-16 SORUNUNU ÖDEME YAPARKEN BİLE ÇÖZEMEYECEĞİZ: Ege ve Akdeniz’de Yunanistan’a destek verenlere, provokatif eylemlerine destek verenlere teşekkür etmeyeceğiz. Yunan adalarına silah gönderiyorsunuz, parasını vermemize rağmen yine F-16 sorununu çözemedik. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tecrübeli Ustasıyla Lider. %100 Garantili Hizmet. Teklif Alma Hızlı Servis Agı
Başa dön tuşu