Ekonomi

ECB/Lane: Enflasyonda belirsizlik hala yüksek

ECB Baş Ekonomisti Philip Lane, Hırvatistan’ın Dubrovnik kentinde düzenlenen panelde yaptığı konuşmada, ECB’nin enflasyonla ilgili çabalarının kritik bir dönüm noktasına yaklaştığını ancak daha yapılacak çok iş olduğunu söyledi.

Lane, emtia ve gıda fiyatlarında hala ivme olduğunu kaydederek, belirsizliğin “oldukça yüksek” olmaya devam ettiğini vurguladı. Elektrik fiyatlarındaki düşüş eğiliminin enflasyondaki düşüşü destekleyeceğini düşündüklerini vurgulayan Lane, “Kritik eşiği geçmeyi bekliyoruz ama şu anda o eşiğe ulaştığımızı söyleyemem.” söz konusu.

Cuma günü aynı panelde bir konuşma yapan ECB İcra Kurulu Üyesi Boris Vujcic, fiyat artışının yapışkan hale geldiğini belirtti. Enflasyondaki yukarı yönlü ivmenin devam ettiğini söyleyen Vujciç, yetkililerin önümüzdeki iki yıl içinde yüzde 2’lik enflasyon hedefine ulaşacakları konusunda ısrarcı olduklarını söyledi.

Bu arada Hollanda Merkez Bankası Başkanı Klaas Knot Perşembe günü yaptığı açıklamada, borçlanma maliyetlerinin zirveye ulaştıktan sonra “önemli” bir süre daha orada kalması gerektiğini söyledi.

Pek çok ekonomist Avrupa Merkez Bankası’nın mali sıkılaştırmayı Haziran ve Temmuz aylarında tamamlamasını beklerken, bir kesim de ECB’nin faiz oranlarını iki çeyrek puan daha artırmasının ardından devam etmesi gerekebileceğini savunuyor.

dosemealti-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tecrübeli Ustasıyla Lider. %100 Garantili Hizmet. Teklif Alma Hızlı Servis Agı Ankara nakliyat
evden eve nakliyat
uğurmumcu evden eve nakliyat
pendik eşya depolama
Başa dön tuşu