Haber

Çin Devlet Başkanı Xi’nin Putin ile görüştüğü iddia edildi

ABD basınında yer alan haberlerde Çin Devlet Başkanı Xi Jinping’in önümüzdeki aylarda Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile görüşeceği iddia edildi.

Çin Devlet Başkanı Xi Jinping’in önümüzdeki aylarda Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile görüşeceği iddia edildi. ABD basınında yer alan haberlerde, Xi’nin Rusya’ya gideceği belirtilirken, tarih şu an net değil ve görüşmenin muhtemelen Rusya’nın İkinci Dünya Savaşı zaferini kutladığı Nisan veya Mayıs başında olabileceği öne sürüldü. Almanya üzerinde. Haberde, Çin Dışişleri Bakanlığı’nın Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi’nin Çin-Rusya ilişkilerini ve “uluslararası ve bölgesel ortak ilgi alanlarını” görüşmek üzere Rusya’yı ziyaret edeceği yönündeki açıklamasına dikkat çeken Wang, söz konusu ziyarette şunları söyledi: Xi’nin Rusya ziyaretinde konuşmasının beklendiği belirtildi.

Xi’nin sözde toplantıda çok taraflı barış görüşmeleri ve nükleer silah kullanılmaması yönündeki çağrılarını yinelemesi bekleniyor.

ABD, Ukrayna konusundaki duruşu nedeniyle Çin üzerindeki baskısını artırırken, ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Çin’in Rusya’ya silah sağlamayı düşündüğünü iddia ederek böyle bir adım atmaması konusunda uyarıda bulundu. Çin Dışişleri Bakanlığı ise dün yaptığı açıklamada, savaş için silah sağlayan ülkenin ABD olduğunu söyledi.

ABD Başkan Yardımcısı Kamala Harris, Münih Güvenlik Konferansı’nda yaptığı konuşmada, Çin’in Rusya’ya yönelik artan takviye kuvvetlerinin yalnızca “öldürmelere devam etmeye ve kurallara dayalı bir düzeni daha da baltalamaya” hizmet edeceği konusunda uyardı. – WASHINGTON

emirgaziajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tecrübeli Ustasıyla Lider. %100 Garantili Hizmet. Teklif Alma Hızlı Servis Agı
Başa dön tuşu