Haber

BBP Genel Başkanı Destici’den Türk kadınlarına seçme ve seçilme hakkının verilmesinin yıl dönümü mesajı

Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı Mustafa Destici, kadına yönelik şiddetin tüm dünyada insanlığın saadet ve huzuru önündeki en kıymetli engellerden biri olduğunu belirtti.

Destici, 5 Aralık Dünya Kadın Hakları Günü ve Türk kadınına seçme ve seçilme hakkının verilmesinin 88. yılı münasebetiyle, Türkiye’nin kurulduğu tarihte dünyada bu hakka sahip olan ülke sayısının 28 olduğunu belirtti. kadınların seçme ve seçilme hakkı vardı. 17 yaşında olduğunu vurguladı.

Kadınların mensubu oldukları toplumlara, ait oldukları milletlere ve insanlığa katkı sağlayarak onları geleceğe taşıdıklarını belirten Destici, kadınlara daha fazla fırsat verilmesi, engellenmemeleri ve ayrımcılığa maruz kalmamaları gerektiğini vurguladı.

Destici, Türkiye’nin kadınlara Fransa, Belçika, İtalya ve İsviçre gibi birçok Avrupa ülkesinden önce seçme ve seçilme hakkı vermesine rağmen bu konuda bir eksiklik ve kat edilmesi gereken bir mesafe olduğunu belirtti.

“Kızlarımızın herhangi bir ayrımcılığa maruz kalmadan eğitimlerini tamamlamalarını, meslek sahibi olmalarını, eşit koşullarda istihdam edilmelerini ve çalışmalarını ve bu en temel haklar konusunda devletin her türlü güvenceyi sağlamasını amaçlamalıyız. Ne yazık ki kadına yönelik şiddet dünyada olduğu gibi ülkemizde de engellenemiyor hemen hemen her gün.” “Utanç ve üzüntüyle tanık olduğumuz korkunç ve feci olaylarla karşı karşıyayız. Çağımızda insanlığın en büyük ayıbı olduğunu düşündüğüm kadına yönelik şiddetin, insanlığın mutluluğu ve huzuru önündeki en kıymetli engellerden biri olduğunu düşünüyorum. tüm dünyada insanlık.”

Konunun eğitimden güvenliğe, ekonomiden hukuka kadar birçok boyutu olduğunu belirten Destici, hukuk sistemindeki cezaların yetersiz olduğunu ifade etti.

“Bir toplumda bir suçu engelleyemiyorsanız, yapmanız gereken ilk şey o suça verilen cezaları gözden geçirmektir.” Değerlendirmede bulunan Destici, şehit öğretmenler başta olmak üzere terörün hedef gösterdiği kadınları rahmetle andı.

Destici, tüm dünyada kadına yönelik şiddetin son bulmasını dileyerek, Kadınların Dünya Kadın Hakları Günü’nü kutladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tecrübeli Ustasıyla Lider. %100 Garantili Hizmet. Teklif Alma Hızlı Servis Agı
Başa dön tuşu