Teknoloji

Alibaba, ChatGPT’ye rakip: Test başladı

Çinli teknoloji şirketi Alibaba Group Holding Ltd.’nin, kullanıcılarını OpenAI tarafından geliştirilen yapay zeka sohbet robotu ChatGPT’nin rakibi OpenAI tarafından geliştirilen yapay zeka uygulamasını test etmeye davet ettiği belirtildi.

Şirketin bulut bilişim birimi Alibaba Cloud’un, “Tongyi Qianwen” adlı çözümünü deneyebilmeleri için bazı kurumsal müşterilerine davet kodları göndermeye başladığı bildirildi.

Alibaba Cloud’un web sitesinin sadece Çince hizmet vermesi nedeniyle geliştirilen yapay zeka aracının, öncelikle ana dilde kullanılabileceği düşünülüyor.

Şirketten yapılan farklı bir açıklamada, Alibaba Cloud’un önümüzdeki Salı günü Pekin’de Alibaba Group CEO’su Daniel Zhang’ın bir konuşma yapacağı bir teknoloji zirvesine ev sahipliği yapması planlanıyor.

ALIBABA’NIN HİSSESİ YÜZDE 2,5’A KADAR ARTTI

Alibaba’nın Perşembe günü Hong Kong Menkul Kıymetler Borsası’ndaki hisseleri, bu ay kendi yapay zeka aracını piyasaya sürmeyi planladığını açıklayan bir raporun ardından yüzde 2,5’e kadar yükseldi.

Yapay zeka araştırmalarındaki rekabet, Microsoft Corp. Google’a meydan okumak için OpenAI’ye 10 milyar dolarlık finansman sağladığında yoğunlaştı. Hatta bazı Çinli AI şirketlerinin hisseleri, AI araçlarının lansmanına ilişkin raporları yayınladıktan sonra bu hafta yükseldi.

Yine Hong Kong’da işlem gören SenseTime Group Inc.’in hisseleri, şirketin ChatGPT’ye meydan okuyan bir yazılım başlatmaya hazırlandığına dair spekülasyonlar arasında son beş işlem gününde yükseldi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tecrübeli Ustasıyla Lider. %100 Garantili Hizmet. Teklif Alma Hızlı Servis Agı
Başa dön tuşu